Fogbetegség is okozhat mellrákot

A menopauza körül a fogágybetegség számos más egészségi probléma rizikóját fokozza, így a mellrákét is. A kezelés akár súlyos következményeket is megelőzhet.

Nemrégiben a Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention című szaklapban jelent meg az a tanulmány, amely szerint a klimax környékén jelen lévő fogágybetegség növeli a mellrák kialakulásának esélyét, különösen a dohányzó nőknél.

A fogágybetegség egy átfogó probléma, amely az egyszerű fogínygyulladástól a szövetek károsodásáig és végső soron fogvesztésig terjedhet. Ráadásul összefüggésbe hozható a szívbetegségekkel, a stroke-kal, a cukorbetegséggel és bizonyos daganatfajtákkal. Az összekötő kapocs pedig a krónikus gyulladás lehet.

Mindent megtudhat a parodontózis előfordulásáról, okairól, diagnózisáról, tüneteiről, kezeléséről és megelőzéséről a Betegségek A-Z szócikkéből. Kattintson!

A probléma gyakoribb a menopauza körül

Sajnos, az öröklődésen és a dohányzáson kívül a hormonális változások – így a menopauza is - a gyulladás rizikófaktorai közé tartoznak. Ezen felül az ilyenkor csökkenő nyálmennyiség is sérülékenyebbé teszi a szájüreget.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy amerikai kutatásban több mint 73 ezer klimaxon átesett nőt vizsgáltak, akiknek még sosem volt mellrákjuk, de 26 százalékuk fogágybetegséggel küzdött. 6,7 évvel az első vizsgálat után már több, mint 2100 nőnél diagnosztizáltak emlődaganatot. A kutatók végül az adatok alapján úgy találták, hogy a fogágybetegség megléte 14 százalékkal növelte a mellrák kialakulásának esélyét.

A klimax környékén jelen lévő fogágybetegség növeli a mellrák kialakulásának esélyét

Az összefüggés még erősebb volt a dohányzó nők esetében, náluk 31 százalékkal volt nagyobb a daganat kialakulásának esélye – bár a konkrét összefüggések még nem tisztázottak. Az egyik lehetséges magyarázat, hogy a szájban lévő, gyulladást okozó baktériumok bekerülnek a vérkeringésbe és a mellszövetekre is hatással vannak.

Mit lehet tenni?

A fog körüli betegségeket, még a jelentéktelennek tűnő ínyvérzést sem szabad félvállról venni, fontos, hogy szakemberhez, parodontológushoz forduljunk.

- A Oxygen Medical fogorvosa, parodontológusa.

Tény, hogy a megfelelő szájhigiénia fenntarthatja a fogak és az íny egészségét, de számos más faktor is befolyásolja a folyamatokat. Főként a dohányzás hat negatívan az íny egészségére, de a stressz, a szigorú diéták, és a genetika is szerepet játszhat a fogínybetegségek kialakulásában. Sikeres és hosszú távú eredmény elérése azonban csak megfelelő szájhigiénia fenntartásával és szükség esetén parodontológiai közreműködéssel lehetséges.

Forrás Oxigen Medical

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra