Foggyulladás: ezt érdemes tudni róla

A gyulladt fog nagyon kellemetlen lehet: állandó fájdalommal jár, gyakran enni, aludni sem tudunk tőle. A gyulladt fog tulajdonképpen a fog belső részéből indulva, a gyökér közeléből eredő fertőzés következtében alakul ki.

A fog begyulladása akkor következhet be, ha a fogunk elveszíti azt a képességét, hogy leggyőzze a fertőzéseket, így a kórokozó baktériumok bejuthatnak a fog belsejébe, ott elszaporodhatnak, és súlyos gyulladást okozhatnak, mely a fog egészét megtámadhatja, egészen a fog gyökeréig. Ez igen fájdalmas, ráadásul a fájdalom mellett gennyel teli tályog is képződhet, mely tulajdonképpen elhalt fehérvérsejteket, sejtmaradványokat, baktériumokat tartalmaz.

Fogápolási kisokos
A helyes fogápolási rutinnal mindenki tisztában van, sokan mégsem követik! Az emberek többsége nem cseréli rendszeresen fogkeféjét, nem használ fogselymet, és fogorvoshoz is akkor fordul, amikor a fogfájás elviselhetetlenné válik.
A foggyulladás a fertőzés kiindulási pontjában különbözik az ínygyulladástól: az előbbinél a fog belsejéből indul a gyulladás, míg az utóbbinál az ínyből a fog irányába halad. Természetesen a terápia is különbözik ezeknél.

A tályogos foggyulladásnak számos oka lehet. Ezek közül a leggyakoribb, hogy a fogszuvasodás következtében akkor és olyan mély lyuk keletkezik a fogon, melyen keresztül a kórokozók a fogbélbe juthatnak és ott gyulladást okozhatnak. Ez különböző mértékű lehet, mindenképpen fájdalommal jár együtt, és előfordulhat az is, hogy a fogbél teljes elhalását, végleges károsodását okozza.

A gyulladás azután továbbterjedhet, például az íny vagy a foggyökér irányába, emellett pedig tályog is képződhet az elhalt szövetekből, baktériummaradványoktól, illetve azokból az elpusztult fehérvérsejtekből, melyek a fertőzés ellen próbáltak küzdeni. A fog elhalását, illetve súlyos gyulladását okozhatja ezen kívül a fog sérülése, rosszul beállított tömés vagy korona, mely túlságosan közel kerül a fogbélhez és irritálhatja azt, sőt a fogcsikorgatás is. A tályogos gyulladás bármelyik fogat érintheti, de a száj hátsó részén található őrlőfogak, illetve a bölcsességfogak különösen hajlamosak lehetnek erre, mert nehéz őket tisztán tartani és könnyen kialakulhatnak rajtuk olyan lyukak, melyeket nehezen veszünk észre.

A foggyulladás állandó fájdalommal jár
A foggyulladás állandó fájdalommal jár

Milyen tünetei lehetnek a gyulladt, tályogos fognak?

A fog elszíneződik, sötétebbé válik, ennek oka az, hogy az elhaló fogbél melléktermékei átszivároghatnak a fog porózus rétegeibe. A fog nyomásra igen fájdalmasan reagál, de fájhat ha eszünk, vagy ha hideg, meleg éri a fogat. A szúró, éles, vagy "pulzáló" fájdalom olyan mértékű lehet, hogy a fájdalomcsillapítók sem használnak, és a mindennapjainkat is meghatározza, például nem tudunk tőle aludni sem. A fog környéke bedagadhat, és gennyel teli zsákocska, duzzanat képződhet az ínyen. Ez időnként saját magától is kifakadhat. A tályogos gyulladás jele lehet az állandósult kellemetlen lehelet és rossz szájíz is.

A gyulladás emellett olyan kiterjedtté válhat, hogy az arc is bedagad tőle. Előfordulhat azonban az, hogy nem minden tünet jelentkezik, például azért, mert a fogban elhalnak azok az idegek, melyek a fájdalom vagy a hideg érzékeléséért felelősek.

Hogyan kezelhető a probléma?

A gyulladt fog kezelésénél az első lépés az érintett terület megtisztítása, a gyulladás csökkentése, a kórokozók elpusztítása szájon át szedhető gyógyszerek segítségével. Amennyiben a gyulladás elmúlt, gyökérkezelés következik, melynek célja, hogy a megmaradt foggyökeret megóvják a további fertőzésektől. Amennyiben ez nem lehetséges, a fogat ki kell húzni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amennyiben nem kezelik időben, a gyulladás átterjedhet az állkapocsra, a nyak vagy a fej egyéb részeire is. Szélsőséges esetben az ezek miatt kialakuló duzzanat olyan mértékű lehet, hogy elzárhatja a légutakat és az életet is veszélyeztetheti. A fertőzés ráadásul szepszist is okozhat, ezért semmiképpen nem szabad elhanyagolni a gyulladt fog kezelését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra