Fogínygyulladás esetén a fog körüli szövetek begyulladnak. Nagyon fontos, hogy már a kezdeti stádiumban kezeljük a problémát, mert ha elhanyagoljuk, akár ki is hullhatnak a fogak. Más néven gingivitiszként is említhetjük ezt a fajta betegséget, melyet elsősorban a szájban található lepedék okoz.
Hogyan ismerhetjük fel?
A fogínygyulladás első jeleit könnyű észrevenni. Ilyenkor az íny vérezni kezd, ha erősebben mosunk fogat, vagy ha almába, keményebb ételbe harapunk. Az ínyünk ilyenkor megduzzad, vörös lesz. Érdemes ezeknél a jeleknél elkezdeni a kezelést, ugyanis a halogatás csak nagyobb gondot okoz.
Mi okozza az íny gyulladását?
A fogínygyulladásnak több formája és több oka is lehet. Elsősorban a lepedék okozza a fogíny gyulladását. Ez még nem okoz fájdalmat, ezért gyakran észre sem vesszük. A lepedékképződést a nem megfelelő, vagy hiányos fogápolás okozza. A lepedéket nyál, baktériumok melléktermékei, ételmaradékok alkotják. Kialakulásának oka nem csak a nem megfelelő fogmosás lehet: a túl sok finomított cukor, édességek és cukros üdítőitalok is okozhatnak fogínygyulladást. Ilyenkor gyakori jelenség a fogszuvasodás is.
Számos szokás, vagy adottság is hozzájárulhat a fogíny gyulladásához. A dohányzás hatására a fogíny nehezebben regenerálódik, ezért a dohányosok ínye könnyebben begyulladhat. Igaz ez azokra is, akik fogai nehezebben tisztíthatóak, ugyanis nem szabályosak. Ilyenkor a lepedék könnyebben beférkőzik a fogak közti résekbe. Aki sokat stresszel, azt szintén jobban érintheti a gingivitisz, ugyanis a stressz hat az immunrendszerünkre is.
Fontos tudni, hogy bizonyos betegségek is állhatnak a fogínygyulladás hátterében. Ezek lehetnek:
- hormonális változások (menstruáció, terhesség)
- leukémia
- cukorbetegség
- vitaminhiány
- szív és-érrendszeri betegségek
- légzőszervrendszeri megbetegedések
- csontritkulás
- gyógyszerek mellékhatása
- fogkő.
A fogkő sima fogmosással nem távolítható el, így érdemes rendszeresen fogkő-eltávolításra járni a fogorvosunkhoz. Mivel rengeteg baktérium tapad a fogkőhöz, így az állandó fogínygyulladást okoz. Kialakulásának oka lehet hajlam kérdése is, de a nyálunk összetétele, a hormonális változások is okozhatják a problémát.
Mit tehetünk ellene?
Első lépésként a fogkő eltávolítása javasolt. Ehhez kérjük fogorvos segítségét, a további kezelésekben is kérjünk bátran tanácsot! A helyes fogmosás menetét is érdemes elsajátítani, ugyanis sokan nem körkörös mozdulatokkal mosnak fogat, pedig ez remekül eltávolítja a kisebb lerakódásokat a fogak közötti résekből.
A legtöbb esetben ezek a megoldások már elmulasztják a problémát, azonban ha a fent szereplő betegségek valamelyike áll a háttérben, arról érdemes minél előbb orvossal konzultálni!
Mik lehetnek a szövődmények?
A fogínygyulladás kezelésének elmaradása következményeket vonhat maga után. Elsősorban a fogvesztés a leggyakoribb szövődmény. Emellett a szívünkre is hathat, ugyanis a lepedékképződés során megtapadó baktériumok bejuthatnak a véráramba, így a szívet és az egész szervezetet is veszélyeztethetik! Érdemes tehát időben nekikezdeni a probléma megoldásának.