Fogkefe: elektromosat vagy kézit?

Már gyermekkorában mindenki megtanulja, hogy a fogmosás nagyon fontos napi tevékenység. Nem mindegy azonban, hogy mivel mosunk fogat!

Sokan azt gondolják, hogy ha legalább napi kétszer megmossák a fogukat, akkor mindent megtettek annak érdekében, hogy a saját fogaik sokáig álljanak szolgálatukban. Tévhit azonban, hogy ennyi elég! Ha nem megfelelően választjuk ki a fogkefénket, akkor még kárt is okozhatunk magunknak!

Milyen fogkefét válasszunk?

Hogyan válasszunk jó fogkefét?
Hogyan válasszunk jó fogkefét? Fotó: 123rf

  • A fogmosás a fogkefe helyes kiválasztásával kezdődik. A legjobb választás a kis fejű és lekerekített végű típus, hiszen sok apró és nehezen elérhető helyre kell eljutnunk vele.
  • A következő fontos szempont a sörte keménysége: normál körülmények között közepes szálerősségűt válasszunk. A kemény sörtéjű fogkefe és a helytelen fogmosási technika találkozása fognyaki kopásokat eredményez, melynek az érzékenységen és az esztétikai látványon túl komolyabb következményei lehetnek: ezekben a résekben könnyen lerakódik az ételmaradék és a lepedék, mely fogszuvasodáshoz vezet. A lágy sörtéjűeket pedig fogászati műtét után javasolják.
  • Az sem csak reklámfogás, hogy a fogkefe feje rugalmasan mozogjon, hiszen ez is a fog kíméletes ápolását segíti elő.
  • Nem is gondolnánk, hogy a fogkefe szárának kiválasztása is a feladatunk: legyen csúszásmentes, és kényelmes fogású.
  • A legideálisabb, ha a használat megkezdése előtt a fogkefe sörtéi szárazak. Ezt úgy tudjuk leginkább garantálni, ha két fogkefénk van otthon, és azokat felváltva használjuk.
  • Új fogkefénket egy napig áztassuk langyos, sós vízben, majd öblítsük le. Ezt a műveletet hetente megismételhetjük.
  • A fogkefét legalább három havonta cseréljük, mert a sörtéi elkopnak, és a fogmosás hatékonysága ezáltal csökken.

Tudta?

  • az első fogkefét Münchenben gyártották 1793-ban
  • Magyarországon évente átlagosan egy fogkefét és két tubus fogkrémet használunk el, ami igen kevés, hiszen fogkefét például három havonta kellene cserélni
  • a magyarországi fogmosási statisztikák szerint az csupán az emberek 12%-a mos háromszor fogat naponta, 47%-uk kétszer, 6%-ukra pedig jellemző, hogy napok, hetek hónapok telnek el két fogmosás között
  • influenzás megbetegedés, vagy légúti fertőzés után érdemes fogkefét cserélni, mert újra megfertőződhetünk a fogkefében megtelepedett baktériumok miatt
  • Hagyományos, vagy elektromos?

    Sokakban felmerül a kérdés, hogy a hagyományos vagy az elektromos fogkefe a hatékonyabb. Erre egyszerű a válasz: mindkettő ugyanolyan hatékony, ha a megfelelő technikával mossuk a fogunkat.

    Az elektromos változat sokak számára azért vonzó, mert kevesebb erőfeszítéssel is jól meg tudjuk mosni a fogunkat. Míg hagyományos esetben kis kézügyesség szükséges ahhoz, hogy körkörös mozdulatokkal tisztítsuk a fogakat, addig az elektromos módozatnál elegendő, ha a fogsorunkra ráhelyezzük a fogkefe fejét, mely elvégzi helyettünk a munka dandárját.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Nincs front
    Maximum: +16 °C
    Minimum: +6 °C

    Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.