Természetesen, a már felgyülemlett fogkőtől csak szakemberi segítségtől szabadulhatunk meg (a javaslatok szerint félévente érdemes elvégeztetni a műveletet), de azért sokat tehetünk azért, hogy minél kevesebb plakk kerüljön a fogainkra.
A lepedék idővel megkeményedhet és otthon, házi módszerekkel már nem is tudjuk eltávolítani. Ez nem más, mint a fogkő. A fogkő megnehezíti a lepedék eltávolítását, így a problémák egyre fokozódhatnak. A következmények: a fogíny vérzése, a fogak érzékennyé válása, fogínygyulladás. A fogínybetegségeket okozó baktériumokat ráadásul egyéb súlyos betegségekkel, például szívproblémákkal is összefüggésbe hozták.
Hogyan védekezhetünk a túlzott lepedékképződés és a fogkő ellen? A legfontosabb lépés természetesen a rendszeres fogmosás . Naponta legalább kétszer, két percig érdemes fogat mosni, ennél rövidebb idő alatt ugyanis nem tudjuk elég hatékonyan eltávolítani a felgyülemlett lepedéket. Használjunk puha sörtéjű, kis fejű fogkefét, mellyel a száj hátsó részét is elérhetjük. A kutatások szerint az elektromos fogkefe hatékonyabb a lepedék eltávolításában, mint a hagyományos. Használjunk rendszeresen fogselymet! Bármennyire is alaposan mossuk meg a fogainkat, a fogak közötti területet csak fogselyem segítségével tudjuk kitisztítani.
A lepedékképződést genetikai örökségünk is befolyásolhatja, erre sajnos nincs hatásunk. Viszont az étrendünket meg tudjuk változtatni, és ez is nagyon sokat számíthat a lepedék elleni küzdelemben. Gondoljunk arra, hogy minden étkezés alkalmával a szánkban lévő, kártékony baktériumokat is "tápláljuk". Ezek a baktériumok az édes környezetben érzik magukat a legjobban, a keményítőben gazdag és cukros ételeket kedvelik a leginkább. Ha tehát ezekből kevesebbet fogyasztunk, akkor a baktériumok is nehezebben szaporodnak el. A lepedékképződés elleni küzdelem egy újabb indok arra, hogy leszokjunk a dohányzásról. Kutatások szerint a cigarettázás megnöveli a lepedék- és fogkőképződést is.