A fogínyproblémák elsődleges okának a plakkok, azaz a fogak körül, az íny közelében felhalmozódott baktériumtelepek és ételmaradékok tekinthetőek. Ezek a plakkok sok problémát okozhatnak, de megfelelő szájhigiéniával, eszközökkel és odafigyeléssel el lehet őket távolítani.
A legfontosabb természetesen a rendszeres, napi többszöri fogmosás, ám nem elhanyagolható a jó tisztítási technika és a puha sörtéjű fogkefe szerepe sem. Ezekkel ugyanis minden plakk-maradványt el lehet tüntetni a fogakról, különös tekintettel az ínyszélekre.
Nagyon fontos még ezenkívül a fogközök naponta történő alapos tisztítása, és végül, de nem utolsósorban a megfelelő hatékonyságú, kifejezetten fogínyproblémák kezelésére kifejlesztett fogkrém használata. Ilyen alapos kezelés mellet még a hosszabb ideje gyulladt fogíny is képes regenerálódni. Emellett természetesen a rendszeres szakorvosi ellenőrzésnek, tanácsadásnak és kezelésnek is kiemelt szerepe van, különös tekintettel a fogkő félévenkénti eltávolítására.
A helyes fogmosás titkai
A fogmosás célja, hogy a lepedék teljes és időben történő eltávolításával megelőzzük fogaink megbetegedését, csillogóvá tegyük fogainkat és üdévé varázsoljuk a leheletünket. A fogak kíméletes tisztántartásához legjobb a kis fejű, puha vagy középkemény sörtéjű fogkefe, a fogszuvasodás elleni védelem biztosításához használt fogkrém pedig mindenképpen tartalmazzon fluoridot. Leghatásosabb fogszuvasodás elleni védelmet klinikai vizsgálatok alapján a szerves eredetű aminfluorid biztosít a fogaink számára.
A fogmosást mindig a belső fogfelszínek tisztításával kezdjük. A fogkefét enyhén nyomva, körkörös mozgással vezessük a fogak felszínén. A belső felszínek megtisztítása után következhetnek a külső fogfelszínek. A fogkefét úgy tartsuk, hogy a sörték a fogat dőlt szögben érintsék (semmiképpen ne merőlegesek legyen a kefe sörtéi a fogra), így nemcsak a fogak, de az ínybarázdák és részben az íny is elérhetővé válnak. Az íny masszírozása hozzájárulhat a vérkeringés felpezsdítéséhez és az ételmaradékokat is hatékonyabban távolíthatjuk el.
A fogkefét nem szabad erősen nyomni, mert az a fogzománcot és a fogínyt is károsíthatja. Enyhe nyomással úgy mozgassuk 5-10 másodpercig, hogy a sörtevégek a helyükön maradjanak. Az elülső fogak belső felszínei kivételével minden fogfelszínt így tisztítsunk.
A fogak felszíneinek tisztántartása is az előbb említett technikával, rezegtető mozgással történjen, a sörtevégek elmozdítása nélkül. A rágófogak belső felszíneinek tisztításánál úgy tartsuk a fogkefét, hogy a sörték elérjék az ínyt, és az előzőekhez hasonlóan mozgassuk a fogkefét.
Akármilyen alaposan kefélgetjük a fogainkat, a legtöbb ember fogainak köze ettől még nem lesz tökéletesen tiszta. Az esti fogmosásnak feltétlenül része kell, hogy legyen a fogak közeinek selyemmel történő tisztítása. Minden egyes fogköz kitisztításával két fognak teszünk jót. A technika egyszerű: a fogak közé bevezetett selymet óvatosan előbb az egyik, majd a másik fog oldalán húzzuk át.
A helyes szájápoláshoz nemcsak a fogak, a nyelv tisztítása is hozzátartozik. Hiszen a nyelven megülő lepedék fogromlást elősegítő mikroorganizmusoknak adhat átmeneti otthont. A lepedék és fogkő együtt jár. A gyakran lepedékes nyelvűek pedig fogkőre is hajlamosabbak!