Hogyan védjük a fogzománcot?

Fogaink köré a fogzománc von pajzsot a külső, károsító hatásokkal szemben. Hogyan őrizhető meg a fogzománc egészsége? Íme néhány tanács!

Testünk legkeményebb, egyben legstrapabíróbb anyaga a fogaink védelméről gondoskodó fogzománc. Szükség is van rá, hiszen táplálkozásunk során a fogaink folyamatosan savas, maró ételek hatásainak vannak kitéve, melyek lassan kivonják az ásványi anyagokat a zománcból, egyre gyengítve azt. Emiatt a fogak egyre érzékenyebbé válnak például a hideg és meleg ételek, italok fogyasztására, különböző fogágybetegségek alakulhatnak ki, szuvasodáshoz, akár a fog elvesztéséhez is vezethet. Mit tehetünk a fogzománcunk védelmében? Íme néhány tanács, amit érdemes megfogadni!

A fogak felszínét borító fogzománc a testünk legkeményebb anyaga, savak hatására időlegesen mégis megpuhulhat, mert veszít az ásványianyag-tartalmából. Melyek a tünetek, mit tehetünk ellene? Cikkünkben a válasz!

Így védjük a fogzománcot

Fontos a megfelelő táplálkozás! Kerüljük a cukros, szénsavas üdítőitalok fogyasztását, ezek ugyanis az első számú veszélyforrások a fogainkra nézve. Ha mégis megisszuk ezeket, törekedjünk rá, hogy a lehető legkevesebb időt tartsuk a szánkba. Szintén meggyengítheti a fogzománcot például a vörösbor, az ecetes savanyúságok, illetve bizonyos savas gyümölcsök, gyümölcslevek (főként a narancslé) fogyasztása. Ha ezen élelmiszerek után közvetlenül megmossuk a fogunkat, azzal csak ártunk, hiszen a fogkefe sörtéi felsérthetik a fog felszínét. Várjunk legalább 20 percet a fogmosással, ha az imént felsorolt ételeket és italokat fogyasztottuk!

A rendszeres és alapos fogmosás segíthet megőrizni a fogzománc tartósságát
A rendszeres és alapos fogmosás segíthet megőrizni a fogzománc tartósságát. Fotó: 123rf

Sokszor a reflux a felelős

A fogzománc romlása mögött sok esetben refluxbetegség tehető felelőssé, a szájüregbe visszajutó savak ugyanis éppúgy elvékonyítják a zománcot, mint a kívülről bevitt savas táplálék. Fogaink védelme szempontjából is fontos ezért a reflux kezelése, amelyhez tanácsos egy gasztroenterológushoz fordulni. Bizonyos betegségek, amelyek gyakori hányással járnak, szintén károsíthatják a fogzománcot a fenti ok miatt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Távolítsuk el a plakkokat!

Mossunk fogat naponta legalább két alkalommal fluoridtartalmú , szuvasodást gátló fogkrémmel! Ezzel ugyanis visszaerősíthetjük a meggyengített fogzománcot, illetve meggátolható a mosás okozta további kopás. A fogak felszínén kialakuló lepedékek (úgynevezett plakkok) eltávolítása is fontos, hiszen ezek nagy szerepet játszanak a fogszuvasodás kialakulásában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.