Így együnk fogaink egészségéért!

Keveset gondolunk rá, de a fogak nem csak a rágásban segítenek, hanem a szavak formálásában, így a beszédben is, valamint meghatározzák külsőnket is, mosolyunk által. Hát nem elég indok ez a megfelelő és rendszeres fogápolás mellett?

Fogaink egészségét a genetikai adottságokon túl szájápolási szokásaink is meghatározzák. Hogy elkerüljük a nagyobb problémákat rendszeresen, naponta háromszor szükséges fogat mosni, és félévente felkeresni a fogorvost. Ám a statisztikák szerint a magyar lakosság 15%-a nem mos fogat naponta, a fogorvost pedig a legtöbben akkor keresik fel, amikor már komoly probléma van, ami sok esetben ráadásul nem kevés fájdalommal is jár. Ilyenkor sajnos sokkal nagyobb kárt okozunk magunknak, hiszen általában komolyabb beavatkozásokra van szükség, esetleg a fog eltávolítására is.

Mindez befolyásolhatja evésünket, emésztésünket, és külsőnket is. Egy hiányos fogsor nem nyújt szép látványt, ráadásul akár egész arcberendezésünket is átalakíthatja. Ezért, és saját önbizalmunk, hiúságunk érdekében valóban fontos fogaink megfelelő ápolása, de ami a legjobb, hogy ezért nem kell nagy dolgokat csinálnunk. Lássuk csak!

Megfelelő étkezés

Kerüljük el a kávét

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kávé , a koffein és a cukor árt a fogaknak, főleg a cukrozott szénsavas üdítőitalok, mivel ezek felelősek a savtermelésért felelős baktériumok életre keltéséért, amelyek megtámadják a fogzománcot és károsítják azt.

Ne együnk túl sok édességet

Az édesség és a nassolás szintén a fogak ellensége. A bennük lévő cukor a fogak rossz állapotához, későbbiekben pedig a fogak elvesztéséhez vezethet.

Igyunk minél több vizet

A víz lemossa és eltávolítja a baktériumok egy részét, megakadályozva ezzel, hogy kifejtsék káros hatásukat és roncsolják a fogakat.

Fogyasszunk minél több zöldséget és gyümölcsöt

A zöldség-gyümölcs fogyasztása általánosságban pozitívan hat szervezetünkre, így fontos a fogak és a száj higiéniájának és egészségének szempontjából is. A vitaminhiány azonnal meglátszik az ínyen, mely hosszú távon akár komoly problémákat is okozhat.

Kerüljük a cukros rágógumikat

A cukros rágógumi szintén káros a fogakra, cukormentes változata viszont jó hatással lehet a száj higiéniájára. Elősegíti a nyáltermelést, mely semlegesíti a savas kémhatást, így a kártevők is kevésbé szaporodnak el.

Megfelelő szájápolás

Rendszeres szájápolás

Az étkezés mellett nagy figyelmet kell szentelni a megfelelő és rendszeres fogtisztításra is. Az alapos szájápolás segít megelőzni a fogszuvasodást , illetve a különböző fog- és ínybetegségek kialakulását.

Járjunk rendszeresen fogorvoshoz

A fentiek betartása mellett is fontos, hogy rendszeresen, legalább félévente menjünk el fogorvosunkhoz. Egy alapos fogkőleszedés mindenképpen javasolt, és ilyenkor még könnyen elejét lehet venni egy későbbi komolyabb fogproblémának, betegségnek is. Próbáljuk a megelőzésre helyezni hangsúlyt, és ne az utólagos, sokszor késői megoldásokra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

A felhőzet jelentősen csökken, egyre többfelé naposra fordul az idő. Egy-egy hózápor még nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben főleg a Győr-Szeged sávban többfelé lesz erős, helyenként viharos, majd a délután folyamán fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra