Megelőzi-e a probiotikum az ínybetegségeket? Kell-e mindennap fogselymet használni? A fogászati rendelőkben naponta elhangzanak ilyen kérdések, mert a médiában és az interneten fellelhető orvosi információk olykor ellentmondanak egymásnak. Az amerikai Buffalo Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, milyen szájhigiéniai eszközzel előzhetjük meg leghatékonyabb módon az ínybetegségeket, amelyek a fogak elvesztését okozhatják. A kutatás eredményeit a Newswise szemlézte.
Mint kiderült, az alapvető manuális fogkefés tisztításon túl csak néhány eszköz nyújt többletvédelmet az ínygyulladás ( gingivitisz ) és az ínysorvadás ( periodontitisz ) ellen, a többi szájhigiéniai módszer hatékonyságát azonban nem támasztja alá elegendő bizonyíték. A 30 éven felüli amerikaiak csaknem fele szenved ínybetegségtől, ezért az eredmények nekik is segíthetnek a hatékony szájápolási technika elsajátításában. "Amennyiben rendszeresen és megfelelően alkalmazzák a következő eszközöket, akkor bízhatnak abban, hogy megelőzhetik az ínysorvadáshoz vezető betegséget"- véli Frank Scannapieco, az egyetem szájbiológia professzora.
Ami bizonyítottan hatékony
A tudományos tesztek során a következő eszközök és hatóanyagok hatékonysága nyert bizonyítást: manuális fogkefe, fogköztisztító (interdental) kefe, szájzuhany, továbbá a klórhexidin-glukonát-, cetilpiridinium-klorid- és illóolaj tartalmú szájvizek. A fogkefével végzett fogmosás a napi szájhigiénia alapja, és megbízható módja a fogágyi betegségeket okozó lepedék eltávolításának. A kutatás szerint a fogköztisztító kefe és a szájzuhany más fogköztisztító eszközöknél hatékonyabban csökkenti az ínygyulladást, és a napi fogtisztítási rutin részeként érdemes alkalmazni. "Időnként egy fogpiszkálóval érdemes itt-ott finoman megnyomkodni az ínyt, mert ha vérzik, akkor az ínybetegség jele" - tanácsolja a professzor.
Ami ártalmas
A gomba- és baktériumölő hatású fertőtlenítőszer, a triklozán jelentősen csökkenti a lepedékképződést, ám egészségügyi okokból az Európai Unióban számos területen betiltották vagy korlátozták az alkalmazását. Egyes fogkrémekben azonban még mindig megtalálható.
Ami nem bizonyított hatékonyságú
Az elektromos fogkefe, a fogselyem, a probiotikum, valamint a fogínybetegség elleni táplálékkiegészítők és szájvizek hatékonyságát nem tudták alátámasztani a kutatások. A lepedék csökkentése tekintetében az elektromos fogkefe nem bizonyult jobbnak a manuális fogkefével végzett alapos fogmosásnál. A lepedékképződés és a fogínygyulladás ellen rendszeresen ajánlott fogselyem eredményességére sem gyűlt össze kellő bizonyíték, de ettől még érdemes lehet használni, mert csökkentheti a fogak közötti lepedéket, ami szuvasodást okozhat.
A kutatók nem találtak elég meggyőző érvet az olyan szájvizek ínygyulladás elleni alkalmazására sem, amelyek teafaolajat, zöldtea-kivonatot, gyulladáscsökkentő hatóanyagot, hidrogén-peroxidot, nátrium-benzoátot, ón-fluoridot, hexetidint vagy delmopinolt tartalmaznak. Fontos kiemelni továbbá, hogy bár a bélflóra egészségét támogató probiotikumoktól sokan remélik, hogy megelőzik az ínybetegségeket, a kutatók csak kevés bizonyítékot találtak arra, hogy a táplélékkiegészítőknek ilyen hatása volna. A fogorvosok által végzett fogkőeltávolításról szintén nem bizonyosodott be a Buffalo Egyetem kutatásában, hogy érdemes lenne azt ínybetegség ellen alkalmazni.