Van, amikor tilos fogat mosni?
"A nyugati étrend nem fogzománc-barát, mert az ételeknek, és különösen az italoknak a pH-értéke nagyon savas. A fogzománc érzékeny ezekre a pH-változásokra, és a fogzománc külső rétege felpuhulhat, ami pedig mechanikai hatásokra károsodik - például a fogmosásra is" Vági Zsolt dietetikus dietetikus az InfoRádiónak.
A szakértő szerint ráadásul a nyugati étrendben az egyszerű szénhidrátok plakkokat képeznek a fogakon, a szájüregben lévő baktériumok pedig ezeket a plakkokat elkezdik megemészteni. Ennek hatására úgynevezett plakksav termelődik, ami a pH-t szintén savas irányba tolja el. Ez pedig a fogzománcnak egyáltalán nem kedvez.
A szénsavas üdítőitalok a legkárosabbak
A dietetikus szerint a legkárosabbak a szénsavas üdítőitalok, és e tekintetben lényegtelen, hogy light vagy cukros üdítőitalról beszélünk. Az energiaitalok, sportitalok szintén savas kémhatásúak , és a különböző szörpök, cukorkák, nyalókák is károsak.
Vannak olyan élelmiszerek, amelyek alapvetően tartalmaznak savakat, például esetsavat, almasavat, citromsavat, de ide tartozik az aszkorbinsav és egyéb szerves gyümölcssavak is, amelyek a fogzománcot puhítják. Ezért közvetlenül azután, hogy ilyen élelmiszereket, italokat fogyasztottunk, nem szabad fogat mosni, hanem minél előbb vissza kell állítani a száj pH-értékét az optimális tartományba. A legegyszerűbb módja a cukormentes rágógumi fogyasztása étkezés után. Fél-egy óra alatt teljesen visszaszilárdul a fogzománc.
A szakember elmondta, hogy a rágógumi rágásakor nem éri a fogakat olyan kemény, mechanikai hatás, mint fogmosásnál, és a termelődő nyál is segíti lemosni a plakkokat, ami lehetővé teszi a fogzománcra való lerakódásuk megakadályozását.
Forrás: InfoRádió.hu