Kihullhat a fogunk a koronavírustól?

Többen is arról számoltak be, hogy a koronavírus miatt fogászati betegségeik alakultak ki, volt olyan is, aki szerint az egyik fogát is a vírus miatt veszítette el.

Néhány napja az egyik amerikai képviselőnek, Louie Gohmertnek egy sajtótájékoztató kellős közepén hullott ki az egyik foga. Mivel a politikus a közelmúltban gyógyult ki a koronavírus-fertőzésből, sokan rögtön arra gondoltak, hogy a fog elvesztése is valamilyen módon a vírushoz köthető. A The New York Times néhány héttel ezelőtti cikke szerint is egyre több fertőzésből látszólag felgyógyult ember számolt be arról, hogy mindenféle előjel nélkül a foga mozogni kezdett, majd ki is esett. Az Iflscience egy fogorvost is megkérdezett arról, lehetséges-e a kapcsolat a fogvesztés és a vírus között.

Fogínygyulladás: mi okozza? A fogíny gyulladása az egyik leggyakoribb szájban kialakuló betegség, Akut és krónikus formája is ismeretes, kialakulásának több oka is lehet. Kattintson a részletekért!

Kihullhat a fogunk a koronavírus miatt?

Egyelőre senkinek sem sikerült egyértelműen bizonyítania, hogy a koronavírus a fogak elvesztését okozhatja, így a néhány személyes beszámolót leszámítva semmi sem támasztja alá ezt a feltételezést. A fogászati betegségeket ugyanakkor nem csak közvetlenül a vírus, hanem a járvány okozta egészségügyi helyzet is ronthatja. Világszerte számos fogászati rendelő bezárt, és az egészségügyi szakemberek korábban is azt ajánlották, hogy a kevésbé sürgős kezeléseket mindenki halassza el arra az időszakra, amikor a betegek száma is lecsökken. Nagy tehát az esélye annak, hogy a kihulló fogak hátterében az ellátás leszűkülése állhat.

A járvány a fogászati betegségeket is súlyosbíthatja. Fotó: Getty Images
A járvány a fogászati betegségeket is súlyosbíthatja. Fotó: Getty Images

Bár önmagában nehezen elképzelhető, hogy a fogak elvesztéséhez vezessen, néhány fogorvos szerint azt sem lehet kizárni, hogy a koronavírus súlyosbít bizonyos fogágybetegségeket. A vírussal való küzdelem legyengítheti a szervezetet, ami miatt a korábban enyhe fogínygyulladás súlyosabbá válik - magyarázta Ollie Jupes fogorvos. Az ínygyulladás azt a területet is károsítja, amely a fogakat tartja a helyén, így súlyosabb esetben valóban a fogazat elvesztésével is járhat.

Világszerte emberek milliói kezdtek otthonról dolgozni, sokan pedig alig lépnek ki a lakásukból a járvány hónapjaiban. Ez sok embernél a személyes higiénia leromlásával is jár, melynek részeként a szájhigiéniát is jobban elhanyagolják a szokásosnál. Ez pedig újabb oka lehet a fogágybetegségek felerősödésének, illetve a fogazat leromlásának, elvesztésének.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.