Fogágygyulladás alatt a fog körüli szövetek gyulladását értjük. (Maga a fogágy a fogíny, a foggyökér körüli rugalmas kötőszövet és a foggyökeret övező csontszövet.) Legenyhébb fokozata az ínygyulladás, amit ha nem kezelnek, a gyulladás továbbterjedhet, a fog akár ki is hullhat.
A fogágygyulladás előfordulása
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a fogágygyulladás a fiatal felnőtteknél jelenik meg először, gyerekeket jellemzően nem érint. Komolyabb problémát inkább a negyvenes-ötvenes éveikben járó betegeknél okoz, azoknál, akik a problémát vagy elhanyagolják, vagy érdemben nem tudnak mit tenni ellene. A fogágygyulladás kialakulása a genetikai adottságoktól is függ, van, aki mindent megtesz a megelőzésért, mégis meg kell küzdenie a problémával.
A fogágygyulladás okai
A fogággyulladásnak alapvetően két típusa van, ezek különböző okokra vezethetők vissza. Az egyik típus a lokalizált fogágybetegség, ami csak egy-két fogat érint, a másik az általános típus, amely sok fogat, egész fogívet érint. Utóbbi a súlyosabb. Ez esetben maga a fogágygyulladás az ínygyulladás elhanyagolása miatt jön létre. Magát az ínygyulladást az okozza, hogy a beteg nem tudja rendesen megtisztítani a fog és az íny határát - vagy azért, mert nem mos fogat, vagy pedig azért, mert nem hatékonyan használja a fogkefét. Ilyenkor lepedék marad ezen a területen, abban pedig baktériumok telepedhetnek meg, gyulladást okoznak.
A másik fontos ok a fogkő, amit egyszerű fogmosással el sem lehet távolítani. Adottság kérdése, hogy ki mennyire hajlamos a fogkőre, kinek milyen a nyálösszetétele, az hogyan rakódik ki a fogakra. Ennek genetikai, hormonális okai egyaránt vannak, a tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberek kétharmada szembesül ezzel a problémával. Fogkő nem csak a fog látható részein rakódik le, hanem ha az íny elválik a fogtól, akkor már az íny alatti területeken is képződik. Rengeteg baktérium tapad hozzá, azok pedig állandó gyulladásban tartják az ínyt, majd a fogágyat.
A fogágygyulladás diagnózisa
A diagnózis felállítása fizikális vizsgálattal, szemrevételezéssel történik. Ennek során az orvos jól látja a klasszikus, gyulladásra utaló jeleket, a fog körüli szövetek állapotát, pirosságát, duzzadtságát, az íny vérző sebét, a szemmel látható lepedéket.
A Dr. Ambrus László fogszakorvos által lektorált cikkünkben nemcsak a megelőzésre adunk tippeket, hanem a kíméletes kezelési módokról is beszélünk.