Ilyenkor pedig az orvosnak gyökérkezelést kell alkalmaznia, hogy eltávolítsa a sérült szöveteket a fog belsejéből.
A Nottingham Egyetem és a Harvard Egyetem kutatói egy olyan fertőzések kialakulását, és növeli a tömés időtállóságát - használata komoly változásokat hozhat a fogászati kezelések terén.
"A jelenleg használatos fogtömések károsak a sejtekre, ezért nem kompatibilisak a fogbél szöveteivel" - nyilatkozta közleményében Dr. Adam Celiz, a kutatás egyik vezetője. "Mi olyan szintetikus bioanyagot fejlesztettünk ki, amelyet ugyanúgy lehet használni, mint egy hagyományos tömést, és ha közvetlenül érintkezik a gyökérállománnyal, stimulálja a sejteket, és segít újjáépíteni a fogbél szöveteit és az azt körülvevő dentint."
A fog különböző szövetek rétegeiből áll. A legfelső a zománc, alatta található a dentin, belül pedig a fogbél, ahol az erek és az idegek is futnak. A szuvasodás során a baktériumok áthatolnak a zománcon, és a dentinig jutva növelik a fertőzések kialakulásának kockázatát, veszélyeztetve az érzékeny fogbelet is. Az új fejlesztésű tömésalapanyag a fogbél sejtjeinek stimulálásával segít erősíteni a dentint - a kutatócsoport, mely már díjat is nyert a fejlesztéssel, most azon dolgozik, hogy szélesebb körben is ismertté tegye ezt az innovatív technológiát.
Forrás: www.iflscience.com