A fogfájás igen kellemetlen érzés, és gyakran valóban egy lyukas fog, vagy valamilyen gyulladás áll a hátterében. Számos más oka is lehet azonban a fájdalomnak.
Összeszorított fogak és fogcsikorgatás
Ha dühösek vagy stresszesek vagyunk, illetve ha erősen koncentrálunk, észrevétlenül is összeszorítjuk az állkapcsunkat. Ennek következtében a fogaink is egymásnak feszülnek, és egy idő után fájni kezdenek, illetve meg is lazulhatnak.
A fogak összeszorítása mellett sokan csikorgatják is a fogaikat - egyesek álmukban teszik ezt. A jelenség hiányzó fogak miatt is előfordulhat, de akár alvási rendellenességet is jelezhet.
Túl sok öblögetés vagy túl kemény edzés
A túlzásba vitt öblögetés fogérzékenységhez vezethet. Ennek oka, hogy az öblögető folyadékok némelyikében olyan savak lehetnek, amelyek megrongálhatják a fog keményszöveteinek egyikét, a dentint.
Egy korábbi, triatlonozók részvételével végzett kutatás eredményei kimutatták, hogy minél keményebb edzéseket vállalunk, annál több lyukas fogunk lehet. Abban a tudósok sem biztosak, hogy ez miért van, de szerintük valószínűleg van összefüggés a sportolás és a nyálunk mennyisége közt.
Fogfehérítés vagy túl savas étkezés
Az otthoni fogfehérítő módszerek némelyike két-három nap után fogérzékenységet okozhat. Ez néhány újabb alkalom után ahogy jött, úgy el is múlhat. Állhat még a fogfájás hátterében a túl savas diéta, illetve a túl kevés vízfogyasztás is. De - szintén a savak miatt - panaszokat okozhat az is, ha valaki más betegség következtében vagy a várandósság első trimeszterében túl gyakran hány.
Komolyabb problémát is jelezhet
Nem túl gyakori, de előfordulhat, hogy arcidegzsába, vagy más néven trigeminus neuralgia okozza a fogfájást. Ennél is ritkább, hogy az arcidegzsába azért alakul ki, mert egy daganat nyomja az arcidegeket. Ha pedig a fogfájás mellett izzadás, erős szívdobogás, hányinger és mellkasi fájdalom is jelentkezik, vagy úgy érezzük, nem kapunk levegőt, akkor szívroham gyanújával azonnal hívjunk mentőt!
Forrás: webmd.com