Miért kellemetlen a leheletem?

Mindenki kapásból tudna jó néhány olyan ételt, italt mondani, amelyek kellemetlen szájszagot okoznak, nem is beszélve a cigarettázók jellegzetes leheletéről. Azonban jó néhány olyan dolog van a hagymán, a fokhagymán vagy a halételeken túl, amelyek miatt kellemetlen lesz a lehelet.

A kellemetlen szájszag, vagyis a halitózis sokak számára igen zavaró lehet, olyannyira, hogy még a társas kapcsolatokat is befolyásolhatja. A szájszag bizonyos mértékig természetes, annak okozói a szájban megtalálható, ott elszaporodó baktériumok - ezek azonban nemcsak a szájszagért, hanem súlyosabb betegségekért is felelősek lehetnek. Bizonyos ételek vagy rossz szokások, például az, ha nem iszunk elég folyadékot, "felerősíthetik" a szájszagot , ám ezek mellett más is okozhatja ezeket. Természetesen, az, hogy ki mennyire érzékeny ezekre a szagokra, valamint az, hogy kinek mennyire erős a szájszaga, számos egyéni tényezőtől is függ.

Segíthet a reggelizés

Reggel mindenkinek kellemetlenebb a szájszaga, még akkor is, ha valaki alaposan megtisztítja a fogait lefekvés előtt (ebben szerepet játszik például az, hogy éjszaka kiszáradhat a száj nyálkahártyája), és ez ellen sokszor nem elegendő a fogmosás. A reggeli - melyet sokan a nap legfontosabb étkezésének tartanak - a szájszag ellen is hatásos lehet, hiszen a rágás hatására fokozódhat a nyáltermelődés, így azon baktériumok száma is csökkenhet, melyek éjjel felgyűltek a szánkban.

Miért kellemetlen a leheletem?
Az sem mindegy, milyen szájápolási termékeket választunk. Fotó: 123rf

Nem mindegy, milyen terméket használunk

Az sem mindegy, hogy milyen szájápolási készítményeket használunk, mert az alkoholtartalmú szájvizek például kiszáríthatják a száj nyálkahártyáját, így a szájszagot okozó baktériumok könnyebben szaporodhatnak el. A szájvizünket tehát érdemes lecserélni alkoholt nem tartalmazóra, de az alkoholtartalmú italok elfogyasztott mennyiségét is csökkenthetjük, ha nem akarjuk, hogy büdös legyen a szánk. A magas cukortartalmú alkoholos italok, például a likőrfélék nemcsak kiszárítják a száj nyálkahártyáját, de nagyszerű táplálékot is kínálnak a kellemetlen szagokért felelős baktériumoknak.

Megfázás, allergia

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A megfázásos vagy allergiás időszakban azt vehetjük észre, hogy a szokásosnál sokkal kellemetlenebb a leheletünk. Ennek oka egyrészt az, hogy a bedugult orrjáratok miatt nehezebben kapunk levegőt, inkább a szánkon keresztül lélegzünk, ez pedig szárítja a nyálkahártyát. Másrészt a gyulladásos folyamatok miatt a torok hátsó részében megtapadhat a felesleges, besűrűsödött váladék, ez pedig szintén jó táptalaja a rossz szagokért felelős baktériumoknak. Éppen ezek miatt a tényezők miatt, ha valakinek annak ellenére állandóan rossz szagú a szája, hogy betartja a szájhigiéniás szabályokat, érdemes kivizsgáltatnia magát, hogy a krónikus betegségeket kizárják.

Helyek, amelyeket nehezebb elérni

Rossz szájszag: hogyan szüntessük meg? A rossz szájszag akár egy kapcsolatot is tönkretehet - de vajon azt észrevesszük, ha nekünk magunknak kellemetlen a leheletünk? Mit tehetünk ellene? A kellemetlen szájszagot okozó baktériumok különösen jól érzik magukat azokon a helyeken a szánkban, amelyeket nem tudunk könnyen elérni a fogkefével vagy fogselyemmel, esetleg (valamilyen okból) hanyagoljuk a tisztán tartásukat. Azoknak, akik ínybetegséggel küzdenek, az íny területe pontosan ilyen lehet, hiszen a fájdalom miatt gyakran óvatosabbak vagyunk a fogmosás során. Ráadásul a gyulladásos folyamatok csak tovább gyorsítják a kellemetlen szájszagot okozó baktériumok szaporodását. Ezt az ördögi kört nehéz megtörni, ráadásul az ínybetegségeknek súlyos szövődményei is lehetnek, például a fogaink elveszítésének is nagyobb lesz így a rizikója.

A lelki egyensúly is hat rá<br /><br />

Meglepő módon, a lelki egyensúlyunk felborulása is okozhat kellemetlen szájszagot. A szorongás , illetve a tartós stressz olyan folyamatokat indíthat el a szervezetünkben, melyek egyik következménye a száj nyálkahártyájának kiszáradása. Ez - mint már említettük - nagy mértékben fokozhatja a halitózist, mert a nyál természetes öblítőként is működik, hiányában könnyebben szaporodnak el a mikrobák. A hosszú időn keresztül fennálló, tartós stressz, idegeskedés és szorongás pedig a gyulladásos folyamatokat is felgyorsíthatja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra