Bár a legtöbben nem szívesen fordulnak fogorvoshoz , a legtöbb esetben előbb vagy utóbb elkerülhetetlen lesz felkeresni egy szakembert. Nem érdemes megvárni, hogy a fogorvos a sürgősségi ellátás keretein belül találkozzon először velünk, hiszen egy rossz fog fogínybetegséghez , közvetve pedig több súlyos egészségügyi probléma kialakulásához is vezethet.
Fogainkat alapellátásban, illetve szakellátásban is kezelhetik. Míg az előbbi a beutaló nélküli, alapvető ellátási formákat foglalja össze, a szakellátáshoz beutaló szükséges - ide tartoznak többek között a különböző fogágybetegségek kezelései, a fogászati röntgen igénylése, illetve a fogszabályozás is.
Gyerekkorban sok esetben egészségügyi problémák miatt szükséges a fogszabályozás, például ha az alsó és a felső fogsor nem megfelelően érintkezik, ami a fogak sérülésével, az állkapocs ízületi fájdalmával jár. Felnőtteknél viszont elsősorban esztétikai okok miatt történik, és a jól látható, elülső fogazat rendezésére irányul. A páciens korának függvényében határozzák meg a fogszabályzás módját is, felnőtteknél már merevebbek a csontok és az ízületek, így a folyamat is több időt vesz igénybe.
Támogatott, de nem teljesen ingyenes
18 éves korig (pontosabban a középiskola, szakképző iskola nappali tagozatán folytatott tanulmányok ideje alatt) mind az alapellátás, mind pedig a szakellátás térítésmentesen vehető igénybe, teljes körűen. Ugyanez érvényes a 62 éves kor felettiekre, illetve a várandós kismamákra is a szülést követő 90 napig. A fogorvosi ellátás térítésmentessége azonban nem jelenti egyidejűleg a kivehető és rögzített fogpótlások, illetve egyéb protetikai eszközök, például a fogszabályozó készülékek térítésmentességét is. Ezek az eszközök a gyógyászati segédeszközök körébe tartoznak, és a TB-támogatás módját és mértékét az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) határozza meg, és közleményben teszi közzé.
A 18 éves kor alatti betegek a beavatkozás árának részleges térítése mellett jogosultak fogszabályozó készülékre, oly módon, hogy a fogorvosi munka térítésmentes, a fogszabályozó készülék árához nyújtott támogatást pedig az OEP eszközönként határozza meg, és közleményben teszi közzé - tájékoztat honlapján az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. A fogszabályzót társadalombiztosítási támogatással akár magánorvosok is rendelhetik, de alapesetben a TB-támogatott fogszabályzó rendelőkben érhetőek el.