Mire kell figyelni fogszabályozás előtt?

A fogszabályzók anyaga az arra érzékenyeknél allergiát is okozhat, emiatt sokak számára könnyen rémálommá válhat, amikor esztétikai vagy egészségi okokból ilyen módon szeretnék rendbe hozatni kiálló, ferde vagy torlódott fogaikat.

Önbizalomgondok, rágási probléma, merev nyakizmok, gyakori fejfájás, nehezen tisztítható torlódott fogak miatti fogszuvasodás - csak néhány azok közül a nyomós érvek közül, amelyek miatt valaki felnőtt fejjel is vállalja a fogszabályozást . A modern fogszabályzó készülékek lehetőséget is adnak erre, ám az eljárás olykor nem várt szövődményeket okozhat.

"Már fogszabályozás közben, a fogászaton is jelentkezhetnek panaszok" - mutatott rá dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. "A beavatkozás helyén vagy közvetlen közelében kialakult vizenyőt a fogászati kezelések során használt gyógyszerek, például helyi érzéstelenítők, fertőtlenítők okozhatják. Mivel fogszabályzó csak ép fogsorra kerülhet, előtte fogtömésre, fogkő-eltávolításra is sor kerülhet, és előfordulhat, hogy ekkor jelentkezik allergiás reakció."

A fogszabályzó használata előtt érdemes allergiavizsgálatot végeztetni
Fogszabályzó használata előtt érdemes allergiavizsgálatot végeztetni

A fémallergia tünetei

Fogszabályzó több anyagból is készülhet, a legelterjedtebb ugyanakkor a fémek használata, amelyek azonban allergiás reakciót is okozhatnak. Ilyen esetben a tünetek rendszerint nem azonnal, hanem napokkal a kezelés után jelentkeznek. Égő, csípő érzés a nyelven, sebek, fekélyszerű elváltozások, az ajkak kiszáradása, berepedezése is jelezheti az allergiát, amelyet azonban nem minden esetben a fogszabályzó okoz. Ilyen kései reakciót okozhat például a fogtöméshez használt anyag is. Ahhoz, hogy ezt pontosan meg lehessen állapítani, allergiavizsgálatra van szükség.

Epicutanteszt

Milyen egészségügyi beavatkozások előtt lehet szükség epicutan tesztre? Részletek itt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fémallergia vizsgálata epicutanteszttel történik. Ennek során a hát bőrére kamrás tapaszok segítségével ragasztják fel a vizsgálandó anyagokat, majd több alkalommal is - egy, két, három nap és egy hét múlva - megfigyelik a bőr viselkedését. Ha az adott területen bőrpír, kiütés jelentkezik, akkor azt jelenti, hogy az adott anyagra allergiásak vagyunk, így az abból készült fogszabályzó viselése nem javasolt.

Mivel a fogszabályozás meglehetősen időigényes folyamat, illetve a készülék viselését is időbe telik megszokni, érdemes az allergiavizsgálatot az egész procedúra megkezdése előtt elvégeztetnünk. Erre gyermekek esetében is van lehetőség, allergia ugyanis bármilyen életkorban kialakulhat. Ha volt korábban bármilyen panaszunk - bőrpír, viszketés - fémből készült hajcsat, övcsat, nyaklánc vagy fülbevaló viselése során, akkor érdemes egy allergiateszttel megbizonyosodni róla, hogy nem fémérzékenységről van-e szó.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.