Mit együnk, ha fogszabályzónk van?

A fogszabályzó felhelyezése utáni első hetekben frusztráló lehet, hogy nem fogyaszthatjuk megszokott, kedvelt ételeinket. Ez a probléma idővel javul ugyan, de minden egyes szűkítésnél újra és újra előjön.

Azokon a napokon, amikor úgy érezzük, minden fogunk fáj és az ínyünk is nagyon érzékeny, különös elővigyázatossággal kell ételeket válogatnunk, nehogy még tovább nehezítsük az amúgy is kellemetlen problémát.

Amit bölcs elkerülni

Ebben a témában többféle véleményt és tapasztalatot ismerünk. Alább az óvatosabb megközelítést fejtjük ki, egyéni igény és bátorság szerint ezen lehet lazítani, de mindenképpen így kezdjük az étrend kialakítását! Kerüljük a nagyon kemény, illetve apró magvas ételeket, a ragadós dolgokat, a magas cukortartalmú, és a savas ételeket, italokat.

Mit együnk, ha fogszabályzónk van?
Fogszabályzóval alakítanunk kell az étrendünkön is. Fotó: 123rf

Vigyázzunk a kemény ételekkel

A kemény dolgok, mint pl. a kenyérhéj, a nyers répa, karalábé, és a hasonlóan ropogós, tömör állagú zöldségek, gyümölcsök, a jégkocka, a mandula, mogyoró és egyéb diófélék, héjasok, vagy a főtt kukorica képesek megrongálni a fogszabályzót. El is törhet, meglazulhat, a drótok elgörbülhetnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kerüljük a nagyon cukros élelmiszereket

A ragadós édességek, mint a gumicukor, a pehelycukor vagy a karamella képesek hasonló kárt okozni. A magas cukortartalmú édességek erjedést indítanak el a szájüregben, és a baktériumok miatt keletkező savak elszíneződéseket okozhatnak a fogakon. Ha mégis előfordul, hogy valami nagyon cukrosat eszünk, utána rendkívül körültekintő és alapos fogmosás következzen! A savas italok, mint pl. a szénsavas üdítők jó része, vagy a citromlé szintén károsíthatják a fogszabályzós fogakat. Ha rágógumit rágunk, az mindenképpen cukormentes legyen, de ezt a kérdéskört is érdemes megbeszélni a specialistával.

Tippek a legfájdalmasabb napokra

A felhelyezés vagy megszorítás utáni néhány nap mindig a legnehezebb, mert a fájdalom és az állandó nyomás elviselése irritációt okoz. Ehhez adódik még hozzá az étkezés körüli komplikáció, ami nagyon frusztráló lehet. Vannak azonban olyan finomságok, amelyeket biztonsággal fogyaszthatunk e napokon is. Ilyenek a pépesebb ételek, a levesek, híg főzelékek, kásák, pudingok. Ezek nem okoznak problémát. Az almapüré, a krumplipüré, a joghurt, vagy egy finom krémleves ideális táplálék a legnehezebb napokon.

Gondoskodjunk elég fehérjéről!

Mivel a húsok állaga általában szálasabb, rágósabb, hajlamosak vagyunk kiküszöbölni. Ezzel nincs is semmi baj, ha csak pár napról van szó, de hosszabb távon már figyeljünk oda a megfelelő fehérje ellátottságra. Lágyra készített rántotta, tojásos-zöldséges szufflék , krémsajttal kikevert pürék, illetve pürésített csirkehús, máj, szálkátlan hal nyugodtan szerepelhet a repertoárban.

Az elővigyázatosság biztosan megtérül hosszútávon, mert az épen maradt fogszabályzó a lehető legrövidebb idő alatt a maximális javulást tudja eredményezni. Minden lazulás, vagy törés csak késlelteti az áhított eredményt: a szabályos fogazatot!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.