A University of São Paulo kutatói a Colloids and Surfaces B: Biointerfaces szaklapban publikálták tanulmányukat, amelyből kiderül: a fogászok mostantól apró áramütéssel is érzésteleníthetnek injekcióstűk helyett. Mindez nemcsak a páciensek idegenkedését és félelemét szüntetné meg, hanem kisebb esélye lenne a fertőzéseknek is - nyilatkozta a tanulmány egyik szerzője, Prof. Renata Fonseca Vianna Lopez.
Jelenleg a fogászati procedúrák során injekciótűvel az ínybe juttatott fájdalomcsillapítókat alkalmaznak – a kutatások szerint ettől annyira félnek egyes páciensek, hogy sokszor emiatt mondják le a kezeléseket. Ilyen betegeknek a fogász a tűszúrás helyett lokális fájdalomcsillapítót ad, hidrogél, kenőcs vagy spray formájában juttatja el az érzéstelenítőt a megfelelő helyre. A leggyakrabban alkalmazott, legjobban bevált módszer ilyenkor a lidokain-, illetve prilokain-tartalmú hidrogél.
Az eljárás vizsgálata során két fájdalomcsillapító hidrogélt (prilokain-hidrokloridot és lidokain-hidrokloridot) vizsgáltak, amelyekbe egy polimert kevertek, hogy az anyagok jobban tapadjanak a száj belső felületére, a hatóanyagot pedig iontoforézissel juttatták be. A tesztet disznókon végezték és megállapították: a fájdalomcsillapítás gyorsabban aktiválódott és tovább is tartott az iontoforézis hatására, a prilokain-hidroklorid például tizenkétszer hatékonyabban szívódott fel.
A kutatók úgy vélik: a módszer nemcsak a fogászati érzéstelenítésben, hanem akár a rák kezelésében is alkalmazható lehet. Prof. Lopez elmondása szerint az elmúlt években azt vizsgálták, hogy miként lehet a gyógyszereket a lehető leghatékonyabban a kellő helyre juttatni bizonyos bőr- és szembetegségek esetén – ezek miatt is kísérleteznek nanotechnológiával, iontoforézissel, illetve szonoforézissel is, amely során a gyógyszerek felszívódását hanghullámok segítik. A kutatás jelenleg a klinikai tesztfázis előtt áll.
Forrás: Science Daily