- A szájhigiénére odafigyelő ember addig sikálja a fogait evés után, míg tiszta nem lesz - ez baj?
- Baj bizony! - mondja dr. Farda Zoltán fogorvos, aki elmondja, hogy a fogaikra büszke, lelkes fogmosók csupa jó szándékból bizony a fogzománcot is lesikálják a fogaikról.
- A zománc felső pár mikronos rétege felpuhul a savas ételek hatására, ha például bort, szénsavas üdítőt iszunk, gyümölcsöt eszünk. Ha valaki ilyen étkezés után rögtön nekiáll a fogait dörzsölni fogkefével, akkor koptatja a savtól felpuhult fogzománcot: ez a saverózió. Így, lassan, rétegről rétegre veszítjük el fogainkról a zománcot.
- De hát ők azt hiszik, hogy jót tesznek az evés utáni fogmosással!
- Így van - pedig épp így koptatják el azt a pár mikrométer vastagságban felpuhult zománcot. Munka van benne a beteg részéről, az biztos!
- Milyen következményekkel jár, ha a zománc elvékonyodik, kopik?
- Először tompul a fénye, nem lesz olyan szép. Utána előtűnik a dentin, az már sárgás, érdesebb, a nyelvnek sem kényelmes a tapintása.
- Ekkor az illető lehet, hogy még őrültebb fogmosásba kezd, mert azt hiszi, hogy azért sárga és érdes, mert nem elég alaposan mossa?
- Pontosan! Ahogy előrehalad a saverózió, a zománc elkezd lepattogni az elülső fogakról, egyre érdesebb lesz az éle.
A hátsó fogak csücskei pedig elkopnak, mélyedések keletkeznek bennük. Ha még tovább csinálja valaki, akkor akár el is halhat a fog és gyökérkezelni kell, sőt, esetleg le is törik. A páciensek előbb-utóbb enyhébb-erősebb fájdalmat is éreznek. Sokan azt hiszik, hogy lyukas lett a foguk, azért érzékeny hidegre-melegre, édesre-sósra. Ilyenkor már kétségbeesve elmennek a fogorvoshoz, hiszen szeretnék egészségesnek, szépnek látni a fogaikat. A fogorvosnak nincs más lehetősége, minthogy esztétikus tömésekkel vagy héjkerámiával, végső esetben koronákkal állítsa helyre a fogsor épségét.
- Tehát ha nagyon lelkesen csinálja valaki a fogmosást, akkor épp az ellenkező hatást érheti el vele, mint amit akart?
- Igen, mert a normál fogkefe sörtéi barázdákat vájnak a felpuhult zománcba. Meg is döbbennek a páciensek, amikor elmondom, hogy éppen ők tették tönkre a fogaikat! Amikor még nem helyrehozhatatlan a kár, akkor fogkrém- és fogkefecserét ajánlok. Ma már olyan fogkrémek vannak, amelyek védik a fogat a saveróziótól, helyreállítják a zománc szerkezetét. Ilyen esetben fogmosáshoz puha fogkefét kell használni: nagyon puha és rendkívül sűrű sörtéjű kefét. Sokan mondják, hogy furcsa érzés a használata, kicsit olyan, mintha az ember nem is mosná, tisztítaná vele a fogát, pedig ez gyönyörűen eltávolítja a lepedéket, és közben a fogzománcot sem sérti meg!
- Akkor ez a probléma leginkább az egészségtudatos embereket érinti?
- Az iskolázott, magára adó, egyébként is fogat mosó emberek között gyakori. Ők azok, akik a reggeli gyümölcslé, vagy este egy-két pohár bor után is képesek rögtön fogat mosni.
- A megfelelő fogkrémen és fogkefén kívül még mit tanácsol, mire figyeljünk oda?
- A gyümölcslé után együnk még pár falat sajtot, olajos magvat reggelire, az lúgosítja a kémhatást a szájban. Ha pedig gyümölcsöt eszünk, akkor sose mossunk azonnal fogat, várjunk fél-egy órát. Ha mindenképpen zavar minket a tudat, hogy evés után ételmaradék lehet a szánkban, akkor öblögessünk vízzel vagy szájöblítővel.