A szervezet védekező mechanizmusa képes korrigálni a fogzománc puhulását, és a nyálból visszaépülnek a zománc normál állapotához nélkülözhetetlen anyagok. Ha a fogzománcot gyengítő hatások túl sokáig tartanak, vagy túl gyakran ismétlődnek, a regenerálódás nem következik be, és felléphet a saverózió .
Mi okozza a saveróziót?
A fogfelszínt kikezdő savak két forrásból származhatnak. Egyrészt az erős gyomorsav kerülhet fel a szájüregbe reflux vagy hányás útján. Ez nagyon koncentrált anyag, amely gyorsan komoly károkat okozhat a fogakban. Másrészt a táplálkozás során férhetnek a fogakhoz alacsony pH értékű anyagok - ezek a legközönségesebb élelmiszerek is lehetnek. Például az üdítőitalok, a sportitalok, az energiaitalok és gyümölcslevek kifejezetten savasak, de a kávé, a limonádé vagy a citromos tea is ilyen.
Némelyik gyümölcs, különösen a citrusfélék szintén veszélyesek a fogakra. De a sör, a bor, a C-vitamin tabletták, az ecet vagy a koktélok is ártanak a fogzománcnak, és néhány gyógyszer is e körbe sorolható.
A saverózió tünetei
A fogfelszín kopása kezdetben nehezen vehető észre, s csak akkor mutatható ki könnyebben, ha a folyamat már előrehaladottabb, és a sima és fényes fogzománc fokozatosan elvékonyodik, sárgává vagy mattá válik. További intő jel, ha a fogak érzékennyé válnak a hidegre és melegre, illetve a fogak hátsó felén vagy élén bemaródások alakulnak ki. A folyamat előrehaladtával, akár a tömések is kiemelkedhetnek kissé a környező fogfelületből.