Az Angewandte Chemie aktuális számában megjelent tanulmány szerint a szájvíz egyik antibakteriális összetevője daganatellenes hatással is rendelkezik.
A Lipcsei Egyetem és más német kutatóközpontok közreműködésével végzett vizsgálat kimutatta, hogy a szájvizekben szokványosan alkalmazott, baktériumokat gátló összetevő, a klórhexidin fontos fehérje-fehérje kapcsolatok blokkolásán keresztül a szájrák kialakulását is hátráltatja.
Fogmosás 5 perc alattA rosszindulatú daganatsejtek a normális sejtektől eltérő jelrendszert alakítanak ki, így ezek gátlása daganatellenes hatású lehet. A szóban forgó összetevő a sejten belüli folyamatokat a programozott sejthalál irányába tolhatja el. A sejtek életét igen pontos szabályozási mechanizmusok határozzák meg, vannak molekulák, melyek a sejthalál irányába hatnak (például a Bcl-2), és vannak olyanok, amelyek a túlélést serkentik (Bcl-Xl). A túlélési szignál erősödése kontrollálatlan osztódást von maga után - ez a daganatok egyik jellemző tulajdonsága. A német tudósok mintegy 4000 vegyületet tesztelve jutottak arra az eredményre, hogy a klórhexidin a Bcl-Xl gátlásán keresztül meghívja a sejthalál programját.
Erőteljes felhőképződés várható, a gomolyok jobban össze is állhatnak, így a nap első felében még több, majd délután már kevesebb napsütés valószínű. Az Alpokalja térségében akár egész nap borult maradhat az ég. Csapadék nem valószínű. A többfelé élénk északi, északkeleti szél északkeleten néhol meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 14 és 18 fok között alakul, de a tartósan felhős nyugati határvidéken ennél hűvösebb is lehet. Fronthatással nem kell számolni.