Több ok miatt járhatunk edzeni, de az egyik legfontosabb az, hogy pár kilót leadhassunk. Akkor van baj, ha ez mégsem jön össze. Megmutatjuk, hol lehet a gond.
<strong>1. Nem fogyunk, ha mindig ugyanazt csináljuk</strong>
Ha minden edzés alkalmával ugyanazt csináljuk, jó eséllyel nem azokat az eredményeket érjük el, amiket szeretnénk. Ha ugyanazokat a gyakorlatokat ismételjük, a testünk hozzászokik a folyamatokhoz, mert egyszerűen semmilyen kihívást nem adunk neki. Váltott edzéstervre van szükségünk , az izmainkat új és különböző módokon kell terhelés elé állítanunk!
<strong>2. Ha túl finomak vagyunk magunkhoz</strong>
<strong>3. Ha egész nap nem mozgunk</strong>
Egy jó edzésterv nem elég. Sokan csak leedzik az egy órájukat és a nap többi részében meg egy helyben ülnek. Ha az edzést tényleg ki akarjuk használni, akkor a vérnek cirkulálnia kell. Lépcsőzzünk liftezés helyett. Gyalogoljunk többet. Csináljunk guggolásokat, ha sokat ültünk egy helyben. Mindezek apróságoknak hangzanak, de sokat segítenek.
<strong>4. Tilos jutalométkezéseket tartani</strong>
A kemény edzések után hajlamosak vagyunk sokat és jót enni, elvégre megérdemeljük, nem? Nem. Attól, hogy többet edzünk, még nem jelenti azt, hogy többet is kell ennünk. Ne felejtsük el: fogyni a konyhában is lehet . Ha fogyni akarunk, akkor fontos tudatosítani, hogy mit és mennyit eszünk naponta. Persze ehetünk, amikor nagyon éhesek vagyunk, de akkor sem szabad egy egész pizzát bevágnunk. A fogyás egyik trükkje, hogy ezeken is dolgoznunk kell.
<strong>5. Az edzőteremben csak elmegy az idő</strong>
<strong>6. Nem regenerálódunk megfelelően</strong>
Edzeni jó, de a testünknek pihenésre is szüksége van utána: ugyanis ki tudjuk meríteni annyira a testünket, hogy inkább ártunk neki, mint segítenénk. A túledzés laktátot és adenozin-trifoszfátot szabadít fel az izmainkban, mindkettő izomfájdalmat okoz. Az izmaink gyakorlatilag falba ütköznek és azt kérik tőlünk, hogy hagyjuk abba az edzést. Ha pedig a testünk a kimerültség miatt nem működik rendesen, nem úgy fog zsírt égetni, ahogy kellene.
<strong>7. Nem ismerjük a célpulzust</strong>
Nem az izzadás az edzésünk legjobb mérőszáma, a célpulzust kell ismernünk ahhoz, hogy tudjuk, a testünk megfelelően edződik-e. Szükségünk lesz egy pulzusmérőre , hogy tudjuk, hatékonyak vagyunk és azok is tudunk maradni.
<strong>8. Nem kiegyensúlyozott az edzés</strong>
Az edzést különféle gyakorlatokkal kell egyensúlyoznunk. Legyen benne kardió, erőnléti edzés, nyújtás . Ezek kombinációja adja a jól kiegyensúlyozott edzést, a különféle izmokat különféleképpen kell edzeni. Ha csak egyfajta gyakorlatot csinálunk, nem érjük el a célunkat.
<strong>9. Nem érezzük jól magunkat közben</strong>
Olykor érezhetjük úgy, hogy az edzés túl sok munka. Ha ez van, változtassunk. Próbáljuk ki a teniszt , valamilyen labdajátékot vagy bármilyen sportot, ami tényleg tetszik. Próbáljuk játékként megélni az edzést: ne azon gondolkodjunk, hogy mennyit kell még haladnunk vagy mennyit kell lenyomnunk.
<strong>10. Változtassunk a hozzáállásunkon!</strong>
Edzést pozitívan és határozottan kell csinálnunk. Hagyjuk a stresszt otthon vagy legalábbis az utcán, úgy kezdjünk el edzeni, hogy nem vonja el semmi a figyelmünket. Ha az első 3 perc után az van a fejünkben, hogy "úristen még 27 perc", akkor végig csak küszködni fogunk.