A fogyásnak számos pozitív hatása lehet az egészségünkre nézve, csökkenthetjük a cukorbetegség, a depresszió, az alvási apnoé, a hátfájás és számos ráktípus kialakulásának esélyét. Ám jó ha tudjuk, hogy a gyors fogyás kellemetlen mellékhatásokkal járhat: ezeket gyűjtöttük össze.
Lógó bőr
Ha sokat fogyunk, esélyes, hogy lógó bőrrel találjuk szembe magunkat a tükör előtt, és csak a leadott kilóktól függ, hogy mennyire lesz kiábrándító a látvány. Bőrünk ugyanis egy hosszabb nyúlást követően már nem lesz annyira elasztikus, hogy alkalmazkodjon testünk aktuális méretéhez. A lógó bőr mértékét természetesen még az is befolyásolja, hogy milyen idősek vagyunk, milyen gyakran veszítettünk a testsúlyunkból, vagy híztunk az elmúlt években.
Mit tegyünk? Drasztikus fogyásnál a plasztikai sebészet az egyetlen megoldás. Bizonyos esetekben azonban izomtömeget is elkezdhetünk építeni a bőr alá - nem fogjuk megbánni!
Depresszió
Mit tegyünk? Aludjunk sokat és ha éhesek vagyunk, ragaszkodjunk az egészséges ételekhez. A jóllakottság és a kipihentség hatására ugyanis jobban tudunk reagálni a kihívásokra. Ha barátainkkal sem találkozunk azért, hogy legyen időnk edzeni, netán kényszeresen kalóriákat számolgatunk minden étkezésnél, akkor érdemes lehet elmenni pszichológushoz. Akkor is tegyünk így, ha túlságosan szomorúnak érezzük magunkat, elizoláljuk magunkat másoktól vagy elveszítjük érdeklődésünket azon dolgok iránt, amik eddig érdekeltek minket.
Párkapcsolati problémák
Növelheti fogyási sikereinket, ha életünk párja támogat minket. Ha azonban nem támogat, ennek párkapcsolatunk is kárát láthatja - derül ki mindez a North Carolina State University egyik tanulmányából. A fogyás gyakran vitákhoz és feszültségekhez vezetett a kapcsolatban: meglepő módon ugyanis amikor csak a pár egyik fele fogyózik, a másik fél gyakran elhanyagoltnak, bűnösnek vagy féltékenynek érzi magát.
Mit tegyünk? Magyarázzuk meg párunknak, hogy miért annyira fontos nekünk a fogyás. Ha megérti indokainkat, sokkal valószínűbb, hogy támogatni fog minket.
A drasztikus fogyásnak is megvannak a hátulütői
Gyomorfájás
Epekövek is kialakulhatnak a gyors fogyás következtében, ha ugyanis kevesebb zsírt fogyasztunk, epehólyagunk nem húzódik össze olyan gyakran, mint szokott. Emiatt az epe sokkal koncentráltabbá válik, majd a folyamat végén az epekövek is kialakulnak.
Mit tegyünk? Ne hanyagoljuk el a zsír fogyasztását napi étrendünkben. Ugyan a zsírokat sokan démonizálják, a tanulmányok mást mondanak: ez esetben is a mértékletesség a legfontosabb. Ha az epekövek hatására intenzív gyomorfájást , hányingert vagy lázat tapasztalunk, azonnal menjünk orvoshoz.