A vérünkben található triglicerid nevű zsír szénből, hidrogénből és oxigénből áll csak, ezen molekuláktól pedig a legegyszerűbben az oxidálás nevű folyamat segítségével szabadulhatunk meg. A tanulmány a British Medical Journal karácsonyi számában jelent meg.
"Meglepő, hogy ezeket a számításokat senki sem végezte el, pedig ez a biokémiai folyamat elég régóta ismert" - nyilatkozták a tanulmány szerzői, Ruben Meerman és Andrew Brown. "Mindemellett meglepőek a mennyiségek is, bármennyire is alapvető folyamatról van szó. A számok szerint a súlycsökkenésért felelős legfontosabb szerv a tüdőnk. A szervezetünkből távozó víz lehet vizeletben, fekáliában, izzadságban, könnyben, a kifújt levegőben vagy más testnedvekben, ezen nedvesség pedig gyorsan újratöltődik szervezetünkben."
Nyugalmi állapotban egy 70 kg-os testsúlyú személy percenként tizenkét belélegzéssel átlagosan 200 ml szén-dioxidot fúj ki. Naponta tehát körülbelül 17,280-szor fújjuk ki a levegőt és ezzel 200 g szenet veszítünk - ennek egyharmadát pedig álmunkban adjuk ki, feltéve ha alszunk napi nyolc órát.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy némi fújtatás mellett bármennyit ehetnénk. Ha beiktatunk például egy órás futást, az 40 g extra szenet távolít el testünkből, így egy nap már 20 százalék extra fogyásról, 240 g-ról beszélhetünk. De ha a futás után úgy döntünk, hogy megeszünk egy 100 g-os muffint, ami amúgy egy átlagos ember napi energiaszükségletének egyötödét fedezi... akkor további futásokat tervezhetünk be.
Brown és Meerman is elmondta, hiába jó a fogyásra a sport , a rendszeres mozgást és az abból következő fogyást könnyen megboríthatjuk a rendszertelen evéssel. Az mindenesetre biztos, hogy a fogyás titka a zsírsejtekben lévő szénmolekulák eltávolítása: úgyhogy ha még nem hallottuk azt, hogy "együnk kevesebbet, mozogjunk többet", jegyezzük meg, ugyanis ez a fogyás titka.