A barátok az Atkins-ra esküsznek , a kollégák a palelolit táplálkozás hívei, a szomszéd pedig a gluténmentességet dicséri? Örök kérdés, hogy vajon melyik diéta működik. Lehet, hogy mind – egy nemrégiben készült kutatás alapján ugyanis minden a génjeinken múlik.
Az eredmények szerint a táplálkozási szokásokban beálló változáshoz való alkalmazkodást elősegítő gének hiányában még a legapróbb étrendmódosítás is korai öregedéshez és halálozáshoz vezethet.
A genetikai háttér szerint tehát feltételezhető, hogy a különböző emberek eleve különböző étrenddel érzik jól magukat. A című szaklapban publikált eredmények a Dél-Kaliforniai Egyetem két munkatársának, Sean Curran-nek és Shanshan Pang-nak köszönhetőek.
A szakértők most már feltételezik, hogy a géntérképezés segítségével azonosíthatóvá válik, ki milyen diétával hozhatja ki a testéből a legtöbbet – mindehhez csupán egy vérvétel szükséges.
"Egyetlen génmutáció is megváltoztathatja az élő szervezet alkalmazkodási képességét egy adott étrend hasznosítására vonatkozóan. Az embereknél ez magyarázatot adhatna arra, hogy ugyanaz a diéta miért hoz sikert az egyiknek, s kudarcot a másiknak" - mondta Curran professzor.
A tudósok az egymilliméteres Caenorhabditis elegans gyűrűsférget vették górcső alá, melyet az 1970-es évek óta használnak az élő szervezet modelljeként. Évtizedekig tartó kutatás alapján feltételezhető, hogy az állatok rövid életciklusuk alatt hasonló reakciókat mutatnak a sejt szintű öregedés tekintetében, mint az emberek.
A kutatók most azonosították az úgynevezett alh-6 gént, amely az étrendtől függően képes volt késleltetni az öregedés folyamatát. Reményeik szerint ez jelenti az egyénre szabott diétákhoz vezető út első lépcsőfokát.