Hízunk, de hova?
Az egészség szempontjából a szervezetünkben felhalmozódott zsír mennyisége és a felhalmozódás helye is kockázatot jelent. Ha az alkatunk körte formájú, akkor a zsírszövetünk nagy része bőr alatti, úgynevezett szubkután zsír, és a csípő, comb, fenék körül helyezkedik el. Ha alakunk inkább az almára hasonlít, a súlytöbblet leginkább a derék köré rakódik le. Ebben az esetben több mint valószínű, hogy nagymértékű viscerális, azaz rejtett hasi zsírral rendelkezünk.
Számos tényező befolyásolhatja azt, hogy a testünk mennyi viscerális zsírt tárol. Az egészségtelen étrend növelheti a rejtett hasi zsír mennyiségét, míg a rendszeres mozgás csökkentheti azt. Befolyásoló faktor lehet még a nemünk, a hormonok (a változó korban lévő nők esetében), az etnikai hovatartozás, és a rejtett hasi zsír mennyisége a felmenők körében.
A kockázat centiméterekben mérhető
A kockázat objektív adatokkal is mérhető: ismerjük meg veszélyeztetettség mértékét! Mérjük meg derékbőséget közvetlenül a köldök feletti vonalban. Ha a férfiak derékbősége nagyobb, mint 94 cm, a nőké pedig nagyobb, mint 80 cm, akkor veszélyeztetettek. A férfiaknál 102 cm, a nőknél 88 cm még nagyobb kockázatot jelent.
Nem (csak) esztétikai kérdés
A túlsúly azért növeli jelentősen a szívbetegség és az agyvérzés kockázatát, mert a szívnek keményebben kell dolgoznia, hogy biztosítsa a szervezet vérellátását, így sérülékenyebb. Gyermekek esetében például a túlsúly ötszörösére növeli annak valószínűségét, hogy az illető szívbeteg lesz, vagy 65 éves kora előtt agyvérzést kap. A többletkilók növelik az olyan problémák kialakulásának valószínűségét is, amelyek megsokszorozzák a szívbetegség és az agyvérzés kockázatát. Így például a túlsúlyos egyénekben a magasvérnyomás-betegség kialakulásának veszélye kétszer-hatszor nagyobb. Ha Ön túlsúlyos, akkor még nagyobb a kockázata a 2-es típusú cukorbetegségnek is: a cukorbeteg emberek 80 százaléka túlsúlyos.
Tartsuk egyensúlyban!
A túlsúlyosság oka, hogy több kalóriát fogyasztunk, mint amennyit elhasználunk. Az életünket "energiaegyensúlyban" kell élnünk. Ha Önnek fogynia kell, akkor kevesebb kalóriát kell fogyasztania, mint amennyit eléget.
A rendszeres testgyakorlás és a kiegyensúlyozott étrend segítenek abban, hogy megőrizze kondícióját, és több kalóriát égessen el. Kerülje a gyors fogyókúrákat , melyek irreális eredményekkel kecsegtetnek és bizonyos ételek fogyasztására (vagy éppen kerülésére) buzdítanak. Ha fokozatosan csökkenti testsúlyát, nagyobb az esélye arra, hogy az eredmény tartós lesz.
Ne vegyük a szívünkre!
A szív- és érrendszeri betegségek nagy része megelőzhető, egyszerű, "házilagos" eszközökkel. A megelőzésnek két összetevője van: az egészséges táplálkozás és a fizikai aktivitás. Néhány alapvető jó tanács az elsőhöz: ügyeljen rá, hogy étrendje kiegyensúlyozott legyen, bőségesen tartalmazzon gyümölcsöt és zöldségféléket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, alacsony zsírtartalmú termékeket, lágy margarinokat és olajokat, sovány húsokat, halat és hüvelyeseket. Korlátozza só- és cukorfogyasztását!
Reggelizzünk minden nap, naponta legalább háromszor étkezzünk. Az olajban, zsírban való kisütés helyett egészségesebb főzési technikákat használjunk, például párolást, főzést, grillezést és sütést. Kerüljük az édességeket és a gyorséttermi ételeket. Igyunk meg legalább 6-8 pohár vizet naponta. Készüljünk fel a kísértésre, ezért tervezze előre meg egészséges étkezését.
Egy kis mozgás...
A fizikai aktivitás nemcsak edzőteremben valósítható meg! Felnőttek esetében már napi 30 perces séta is segíthet a kockázat csökkentésében, a gyermekeknek naponta legalább 60 percet kell testmozgással tölteniük. Meg lehet szokni újra a lépcső használatát a lift helyett, persze csak fokozatosan növelve a napi "adagot".