Vannak, akik arról számolnak be, hogy nagyon alacsony szénhidráttartalmú diétájuk alatt euforikus hangulatba kerülnek, szinte tejesen elvesztik az étvágyukat, ráadásul úgy érezik, mintha tisztábban tudnának gondolkodni. Ennek oka, hogy a nagyon alacsony szénhidráttartalmú diéta hasonló hatással lehet az agyunkra, mint a GHB, közismertebben Gina nevű drog.
Testünk azt hiszi, hogy éhezünk
A nagyon alacsony szénhidráttartalmú étrend átkapcsolja az anyagcserénket. Testünk érzékeli, hogy lecsökkent a szénhidrátbevitel, a mindennapi üzemeléshez elégetett cukor elfogyott, ezért más energiaforrás után néz. Ilyenkor testünk azt hiszi, hogy éhezünk, és hozzákezd a zsírok lebontásához. Az átállás általában néhány napot vesz igénybe, ezt a folyamatot ketózisnak nevezik, a nagyon alacsony szénhidráttartalmú étrendet pedig ketogén diétának .
Tehát míg normális esetben az élelmiszerrel felvett szénhidrátokat a szervezet glükózzá alakítja, majd pedig a test minden részén, így az agyban is felhasználja, ketózis során a máj a zsírokat kezdi lebontani és zsírsavakká, valamint ketonokká alakítani. A glükóz helyett ilyenkor a ketonok veszik át az "energiahordozó" szerepét.
Acetonos lehelet
Ilyen keton például az acetoacetát is, amely - mivel szén-dioxidra és acetonra bomlik - gyakran okoz a diéta követőinél édeskés, körömlakklemosó illatára emlékeztető leheletet.
Az egészséges máj egyébként csak minimális acetont enged a tüdőből kilélegezni azáltal, hogy az acetoacetát nagy részét stabilabb anyaggá, beta-hidroxi-butiráttá, azaz BHB-vá alakítja. Ennek az anyagnak köszönhető az euforikus érzés.
Euforikus hangulat
A BHB gyakorlatilag majdnem megegyezik a GHB-val, amely egyébként egy természetben is előforduló anyag, szintetikus formában azonban gyakran randidrogként használják.
A BHB és a GHB kémiai képlete szinte azonos. Mindkettő mindössze 15 atomot tartalmaz, az egyetlen különbség, hogy a hidrogén és az oxigén a két vegyületnél máshol helyezkedik el. A ketózis során az agyban nagy mennyiségű BHB szabadul fel, ami ugyanazokat a szorongást csökkentő receptorokat stimulálja, mint a GHB.
A ketózisnak tulajdonított eufória első esetét Walter Bloom jegyezte fel, aki az 1950-es években az elhízás terápiás kezelésének egyik úttörője volt. Néhány nap éhezés után a betegei teljesen elvesztették az étvágyukat, rendkívül jól érezték magukat, és enyhe bódultságot tapasztaltak.
Forrás: Daily Mail