Elhízásellenes gyógyszerek

Az elhízás nem csak esztétikai probléma, hanem sok betegség rizikófaktora is egyben. Már csak ezért is érdemes legalább egy keveset leadni a súlyfeleslegből.

A fogyásról

Sok túlsúlyos ember van már túl számos különféle divatos fogyókúrás módszeren, sajnos néha eredménytelenül. Hiába a testmozgás és az egészséges diéta, ritkán ezek sem vezetnek eredményre. Emellett néha még egyéb társbetegségek is fennállnak, például cukorbetegség, magas vérnyomás, vagy alvás közben átmeneti légzésmegállás jelentkezik. Ebben az esetben a kezelőorvos javasolhatja fogyasztó hatású gyógyszerek szedését, melyeket csak vényre lehet kapni, és szigorú orvosi felügyelet mellett lehet alkalmazni.

Miért vagyunk éhesek?

Az agyban két szabályozási központ van, melyek különböző ingerek hatására azt az érzést váltják ki, hogy éhesek vagyunk vagy jóllakottak. Az egyik az úgynevezett "éhség-központ", melynek ingerlése éhséget vált ki, táplálékfelvétel után viszont gátolva van. A másik a "jóllakottság-központ", melynek ingerlése jóllakottság érzést vált ki.

Központi hatású fogyasztószerek

A szibutramin módosítja az agyban az ingereket közvetítő anyagok mennyiségét és eloszlását, ezáltal az éhség-központot gátolja, a jóllakottság-központot pedig ingerli. A végeredmény az, hogy a szibutramint szedők kevésbé érzik magukat éhesnek, ezért kevesebbet esznek. A központi idegrendszert izgató hatása miatt depresszióban és egyéb pszichiátriai kórképekben szenvedők nem szedhetik. Pszichiátriai kórképekben szedett gyógyszerekkel nem lehet adni, mert hatásukat fokozza. Izgató hatásuk miatt szapora szívverés, szívdobogás-érzés és vérnyomás emelkedés is előfordulhat, emiatt szív-érrendszeri betegségben szenvedők sem szedhetik. Ezenkívül fejfájás, hányinger, nyugtalanság és álmatlanság is kialakulhat. A szibutramin a testsúlycsökkenés tartós fenntartására is javallt, maximális kezelési időtartam azonban egy év, ettől tovább nem lehet szedni. Ha a testsúlycsökkentés nem kielégítő, vagy az elért csökkenést a beteg nem tudja tartani, 3 hónap után abba kell hagyni a készítmény szedését. Nem adható terheseknek és szoptatás alatt, valamint tapasztalatok hiányában gyerekeknek és időseknek.

A zsírfelszívódás megakadályozása

Az orlisztat nevű fogyasztó hatóanyag helyileg fejti ki a hatását azzal, hogy nem engedi felszívódni a zsírokat, így csökken a bevitt kalóriák száma. Az orlisztat a hasnyálmirigy zsírlebontó enzimének gátlószere. Bevétel után a bélben lévő enzimekhez kötődik, és nem engedi, hogy azok olyan formává alakítsák át a zsírokat, hogy fel tudjanak szívódni. A zsírok így távoznak a szervezetből. A hatóanyag nem befolyásolja a gyomor-bél rendszer egyéb enzimjeinek a működését, vagyis nem befolyásolja a fehérjék és a cukrok lebontását és felszívódását.

Az orlisztat rosszul szívódik fel, nincs az egész testre kiterjedő hatása. Helyileg viszont gyomor-bélrendszeri tüneteket okozhat, például gyakori székelési ingert, zsírszékelést, hasmenést, és hasi fájdalmat, különösen nagy mennyiségű zsírt tartalmazó étel fogyasztása után. Emiatt ezt a gyógyszert csökkentett kalória tartalmú diétával együtt lehet csak alkalmazni főétkezések előtt vagy utána 1 órán belül. Ha azonban az étel zsírt nem tartalmazott, kihagyható a bevétele.

Amennyiben 3 hónapos kezelés során nem következik be legalább 5%-os testsúlycsökkenés, abba kell hagyni. A kúra maximális időtartama 2 év lehet. Az orlisztat tartalmú gyógyszer szedése ellenjavallt felszívódási rendellenességben, valamint nem adható gyerekeknek, időseknek, máj és vesebetegeknek és terhesség idején. Nem ajánlott együtt adni egyéb, felszívódást befolyásoló gyógyszerekkel vagy vércukorszint csökkentő gyógyszerekkel. A zsíroldékony vitaminok, mint az A-, D-, E-, és K-vitamin felszívódását is gátolhatja. Véralvadásgátlók együttes szedése esetén a véralvadási értékeket fokozottan kell ellenőrizni.

Kevert hatású szerek

A rimonabant hatóanyagot tartalmazó fogyasztószerek központi és helyi hatással egyaránt befolyásolják a testsúly alakulását. Részben központilag a megfelelő agyterületeken a táplálékfelvétel szabályozásával, részben perifériásan, elsősorban a májban és a zsírszövetben, a cukor- és zsírháztartás szabályozásával befolyásolja a rimonabant az energiaháztartást. Mivel hatással van az idegrendszer működésére, ezért mellékhatásként depresszió, szorongás, hányás, szédülés, alvászavar és ingerlékenység alakulhat ki. Emiatt nem adható depresszióban, egyéb pszichiátriai betegség fennállásakor, valamint májkárosodás esetén, szoptatás alatt és tapasztalatok híján terhességben. A rimonabant nagy előnye a szibutraminnal szemben, hogy nem inzulinfüggő cukorbetegség vagy magas vérzsírszintek egyidejű fennállásakor is alkalmazható.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fogyasztó hatású szerek csupán elősegítik a kalória felvétel csökkentését, fogyasztó hatásuk csak megfelelő diétás kezeléssel érvényesülhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.