Ha túl kevés a kalória
A napi kalóriaszükséglet függ az életkortól, súlytól, magasságtól, nemtől, testalkattól, fizikai aktivitástól, valamint egyéb körülményektől is (például terhesség). Ha valaki rendszeresen kevesebb kalóriát visz be, mint amennyire szervezetének optimális esetben szüksége lenne, akkor jó eséllyel nem kapja meg az elegendő nyomelem-, ásványianyag-, és vitamin-mennyiséget sem.
Ahhoz, hogy fogyásunk tartós legyen és közben a szervezetünktől se vonjunk meg az egészséges működéséhez szükséges tápanyagot, heti 0,5-1 kilogramm súlycsökkenés a legmegfelelőbb. Ehhez gyakran elegendő, ha csupán 250-nel csökkentjük a korábban bevitt kalóriamennyiségünket, és még egyszer ennyit a mozgás segítségével égetünk el.
Üres kalóriák helyett
Azokat az élelmiszereket, amelyeknek alacsony tápértékük, de magas kalóriatartalmuk van, üres kalóriáknak nevezzük. Ilyenek például a finomított, magasan feldolgozott táplálékok, a legtöbb gyorsétel, cukrok, szilárd zsírok és az alkohol is. A péksütemények többsége szintén üres kalóriának számít, ezért helyette érdemes inkább olyan tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálékokat fogyasztani, mint a zöldségek, gyümölcsök, sovány fehérjék, vagy előnyben részesíteni a hozzáadott cukortól mentes, teljes kiőrlésű pékárukat, gabonapelyheket, kekszeket és egyéb rágcsálnivalókat.
Hiánytünetek
Ha tartózkodunk a növényi zsiradékoktól, E-vitamin-hiány léphet fel, ami nem csak a bőr állapotára hat negatívan - kiszáradhat vagy pattanásos lehet -, de izomfájdalmak léphetnek fel és az immunrendszer általános működése is csökkenni fog. A zsírbevitel megvonása könnyen epekövességhez vezethet, ráadásul a zsírban oldódó vitaminok sem tudnak megfelelőképpen felszívódni. Fontos szem előtt tartani azt is, hogy a mesterségesen előállított multivitaminok eleve kevésbé szívódnak fel a szervezetben, így a szélsőséges diéták mellett önmagukban ezek sem elegendőek.
A csökkentett kalciumfogyasztásra is figyelni kell - például a tejmentes diéták esetén -, hiszen a szervezet a csontokból vonja el a hiányzó mennyiséget, ami hosszútávon csontritkulás okozhat. A különböző hiánytünetek nemcsak a csontokon és a bőr állapotán mutatkoznak meg, hanem tünet lehet például az általános fizikai és szellemi állapot leromlása, fokozott stressz, aluszékonyság, különböző fertőzésekre való fogékonyság, véralvadási problémák, hajtöredezés vagy hajhullás, illetve a gyenge körmök is.
Elmaradó menstruáció
Nőknél a túlzásba vitt fogyókúra egyik jele lehet a menstruáció rendszertelenné válása vagy elmaradása. A szélsőségesen alacsony kalóriabevitel - különösen, ha kemény testedzéssel társul - hatással van az agy hipotalamuszára, amely csökkentett hormonműködéssel reagálhat. A kevesebb ösztrogén és progeszteron képződése a petefészekben olyan menstruációs zavarokat okozhat, amelyek később nehezen korrigálhatóvá válthatnak, a teherbeesés esélye pedig kifejezetten lecsökkenhet. Ráadásul az alacsony ösztrogénszint miatt a csontok ásványisó-tartalma is csökken, ami a csontok sűrűsége is kihat: vékonyabbá és törékenyebbé válhatnak.
Hozzáadott cukor nélkül
Bár a sok cukorfogyasztás kifejezetten káros lehet, annak szélsőséges megvonása sem tesz jót, hiszen az agysejtek működéséhez elengedhetetlenül szükséges. Ha a szervezet nem kapja meg a számára fontos mennyiséget - azaz "leesik a cukor" -, az csökkenő szellemi kapacitást, homályos látást, szívdobogást, reszketést, fejfájást, szédülést vagy akár ájulás is okozhat. Hogy ezt az állapotot elkerüljük, érdemes olyan hozzáadott cukrot nem tartalmazó termékeket fogyasztani, amelyek gondoskodnak a szükséges mennyiségű, ám természetes formában előforduló cukor beviteléről.