A divatos, gyors fogyást ígérő diéták is csak egyre rontanak a helyzeten, mert a nagy nehezen leadott kilók pillanatok alatt visszajönnek. Hogyan tudunk mégis egészségesen fogyni és a kívánt testsúlyt hosszú távon megtartani?
Fogyókúra helyett életmódváltás
Fontos, hogy szeressük azokat az ételeket, amelyek segítségével fogyni akarunk. Az ízetlen, unalmas fogásokat ellenségnek fogjuk tekinteni, és végig csak arra tudunk gondolni, hogy mikor ér már véget ez a rémálom, mikor térhetünk vissza a megszokott és kedvelt ételekhez. És aztán kezdődik minden elölről. Gondolkodjunk életmódváltásban, és ne fogyókúrában! A fogyókúra szó magában hordozza azt a jelentést, hogy egyszer majd véget ér. És aztán mi lesz? Olyan életmódot kell kialakítani, ami hosszútávon tartható és élvezhető. A saját egészségünkbe fektetett energia olyan, mintha egy bankszámlára évekig rendszeresen befizetnénk pénzt. Idősebb napjainkban nagyon megtérül a tudatosság, de fiatalabb korban, feladataink örömteli ellátásához is szükséges a vitalitás, a jó kedély és energikus életérzés. Komoly túlsúllyal kockára tesszük mindezt.
Azonban ne akarjunk túl gyorsan haladni! Hetente kb. fél, maximum egy kilogrammnyi fogyás reális, különben csak vizet és izmot vesztünk, nem zsírt. Néhány hetente adódhatnak platók, amikor a fogyás egy időre megáll. Ilyenkor nem szabad kétségbe esni, kitartóan tovább kell csinálni, esetleg egy-egy léböjt napot beiktatni.
Az éhség leküzdése egészséges étkezéssel
Az éhség egy nagyon ősi, erőteljes impulzus. Arra kérni valakit, hogy az éhségérzete ellenére ne egyen, hogy önkéntesen limitálja az elfogyasztott kalóriákat, szinte a lehetetlennel egyenlő. Az egyetlen mód, ahogy ellen tudunk állni az evésnek, ha nem vagyunk éhesek, ezt pedig a megfelelő leptin- és inzulinszint elérésével biztosíthatjuk. Ezek a hormonok szabályozzák szervezetünkben az éhség/jóllakottság érzését. Ha étrendünk nagy részét sovány fehérjék és bőséges mennyiségű friss zöldség , gyümölcs, valamint rostban gazdag magvak és diófélék teszik ki, akkor e két hormon szintje idővel eléri az optimális szintet. Így az agyunk megkapja a megfelelő jelzéseket arról, hogy mikor kell abbahagynunk az evést, és mennyi zsírszövetet kell termelnünk.
Ne legyen pótcselekvés
Ugyancsak nagyon fontos különbséget tenni a fizikai és a pszichés éhség között. Ha mindig csak akkor ennénk, amikor valóban éhesek vagyunk, akkor sokkal kevesebb túlsúlyos ember lenne. Sokféle helyzetre reagálnak emberek evéssel. Stressz, unalom, magány, idegesség, önjutalmazás, rossz beidegződés, esetleg TV nézés közben, és szinte automatikusan nyúlunk az étel után, ami ilyenkor általában édesség vagy valami más gyorsan felszívódó szénhidrát. Nem szabad lebecsülni az érzelmi evéssel való megküzdés fontosságát sem, mert ezen is múlhat az életmódváltás sikere.
Az evés ne valami kapkodva és figyelmetlenül végzett pótcselekvés legyen, hanem fontos szertartás, amikor odafigyelünk az ízekre, a megfelelő számú rágásra, tempóra, és szervezetünk valódi jelzéseire arról, hogy mikor elég. Ha úgy érzik, hogy a változtatás egyedül nem megy, konzultáljon dietetikussal, táplálkozási szakértővel, természetgyógyásszal.