A súlyfeleslegre általánosságban nyáron irányul a legtöbb figyelem, hiszen a lenge, sokat mutató öltözékben jóval szembetűnőbbek a plusz kilók. A normál testsúly elérésére és megtartására azonban egész évben érdemes lenne törekedni. Az elhízottság ugyanis a tévhittel ellentétben nem csupán egy esztétikai probléma, hanem egy önálló betegség, ami ráadásul számos más kórkép kialakulásának esélyét is növeli – hívta fel a figyelmet Erdélyi Alíz dietetikus, táplálkozástudományi szakember.
Mint azt a HáziPatika.com-nak elmondta, a testsúlytöbblet nagymértékben fokozza a 2-es típusú diabétesz, a magas vérnyomás, bizonyos daganatos betegségek, valamint a szív- és érrendszeri problémák kockázatát is. Mindezek mellett pedig a mozgásrendszerre is komoly terhelést róhat egy jelentősebb túlsúly.
Komolyan kell venni, de siettetni nem érdemes
Sajnálatos tény, hogy az elhízás már világszerte népbetegségnek számít. Az általunk megkérdezett szakértő a legfrissebb hazai adatokra hivatkozva rámutatott, hogy manapság a túlsúlyos és elhízott személyek aránya hazánkban a nőknél 60, a férfiaknál pedig 77 százalék. Kiemelte továbbá azt is, hogy a koronavírus-járvány miatti lezárások idején készült tanulmányok egyértelműen bebizonyították, hogy az életmódunk és hétköznapi szokásaink óriási szerepet játszanak a testsúly alakulásában. Amikor ugyanis az emberek be voltak zárva otthonaikba, kevesebbet mozogtak és esetleg unalmukban többet ettek, az azt eredményezte, hogy többletsúlyra tettek szert.
A testtömegszabályozást bonyolult endogén mechanizmusok alakítják, kialakulásának oka sokrétű. A kelleténél több kalória bevitelén és az alacsony energialeadáson kívül azonban a hormonális problémáktól kezdve az anyagcserezavarokig sok egyéb ok is állhat az elhízás és a nehéz fogyás hátterében – hangsúlyozta Erdélyi Alíz, hozzátéve, hogy éppen ezért, ha nem csupán 1-2 kilótól akarunk megszabadulni, hanem nagyobb súlytöbblettel küzdünk, akkor mindenképpen ajánlott szakértők segítségét kérni a siker érdekében, és egy orvosi kivizsgálással kezdeni a változtatást. Az aktuális laboreredményeink ugyanis felfedhetnek olyan problémákat, amelyek eddig a tudtunkon kívül hátráltathatták a fogyást, vagy már kóros vércukor, koleszterin- vagy éppen triglicerid-értékek is vannak a háttérben. Ez azért is különösen fontos, mert az interneten sajnos nagyon sok tévinformáció és számos káros fogyási tipp kering, egy rosszul összeállított étrend pedig hosszú távon komoly veszélyeket is rejthet magában.
A hatékony terápiának magába kell foglalnia az étrend, a fizikai aktivitás és a magatartás megváltoztatásának lehetőségeit. Fontos tudni továbbá, hogy ha valaki túl keveset eszik, az hosszú távon nem fog tudni lefogyni, hiszen ha a szervezet éhezik, akkor raktározó módba kapcsol. Ezért is szükséges az egyénre szabott, éhezéstől mentes testtömegcsökkentő étrend, amely az orvosi konzultációt követően, a dietetikussal történő többalkalmas tanácsadás során alakul ki.
Érdemes tudatosítani azt is, hogy nem szabad siettetni a normál testtömeg elérését. „Természetes, hogy nem 2 nap alatt fogunk lefogyni, hiszen a testtömegtöbbletet sem 2 nap alatt szereztük. A túlsúlytól vagy elhízástól szenvedők a legtöbb esetben azzal a tévhittel fognak hozzá testsúlyuk normalizálásához, hogy koplalniuk kell, ez azonban egy téves megállapítás” – fogalmazott a táplálkozási szakértő. Úgy véli, a siker egyik kulcsa, hogy reális célokat kell kitűzni magunk elé. Elhízás esetén tehát ne az legyen az elsődleges vágyunk, hogy egy meghatározott idő alatt az ideális testsúlyunkra fogyjuk, hiszen már egy 5-10 százalékos testtömegcsökkentés is nagyon sokat számít mind az egészségi állapotunk, mind a közérzetünk javulása szempontjából.
Fogyókúra helyett teljes életmód- és szemléletváltás
„Mi, dietetikusok nem véletlenül nem fogyókúráról beszélünk, hanem testtömegcsökkentésről. A fogyókúrának ugyanis már a neve is jelzi, hogy csupán átmenetileg, kúraszerűen figyelünk oda arra, hogy másképpen étkezzünk, mint korábban. Ezzel szemben a tartós testömegcsökkentéshez az kell, hogy megtanuljunk úgy étkezni, hogy jóllakjunk; bevigyünk minden tápanyagot, amire szükség van; valamint átalakítsuk azokat a rossz étkezési szokásokat, amelyek az elhízáshoz vezettek, és így ne hízzunk vissza. A tanácsadások alkalmával megtanítjuk a pácienst, hogyan lehet elkészíteni például egy rakott zöldbabot vagy akár egy csirkepaprikást galuskával úgy, hogy az beleférjen az étrendjébe, és a fogyás is folytatódjon. Hiszen hiába volt sikeres a testtömegcsökkentés, ha utána ugyanúgy visszatérünk a káros szokásokhoz, amik a problémát okozták” – emelte ki Erdélyi Alíz.
És hogy milyen előnyökkel járhat, ha megszabadulunk a felesleges kilóktól? A páciens szempontjából a legfontosabb nyilván az, hogy ismét jó érzés lesz belenézni a tükörbe, illetve újra fel tudja majd venni a régi ruháit. A szakember szemszögéből viszont lényegesebb változás, hogy a fogyás következtében csökkenhetnek az emelkedett vérnyomásértékek, de a cukorbetegség és számos egyéb krónikus betegség terén is jelentős javulás érhető el a testsúlycsökkentéssel. A páciens emellett energikusabbá és motiváltabbá válik, jobban tud majd mozogni, így az edzéseken is megnő a terhelhetősége és a sikerélménye.
Az általunk megkérdezett szakértő rámutatott továbbá arra, hogy természetesen nem az a cél, hogy a fogyni vágyó kivonjon az étrendjéből teljes élelmiszercsoportokat, esetleg eltiltsa magát a közös családi vacsoráktól, céges ebédektől vagy ünnepi étkezéstől. A lényeg az, hogy a szakértők útmutatásai alapján megtanuljuk, hogyan hozzunk olyan étkezési döntéseket, amelyek segítenek, hogy a születésnapi tortázásoknál és a karácsonyi többfogásos vacsoráknál is ki tudjuk választani azt az ételt és mennyiséget, ami mellett megtarthatjuk az áhított testsúlyunkat.