Az, hogy a testünk mennyi kalóriát használ fel naponta, többek között az anyagcserénktől függ. Ha több kalóriát viszünk be, mint amennyit az anyagcserénk felhasznál, akkor hízni fogunk, ha kevesebbet, akkor pedig fogyni , ez ilyen egyszerű.
Az alapanyagcsere ezt takarja
A szervezetünk kalóriát éget a légzéssel, az emésztéssel, az izomépítéssel. Az anyagcsere-értékünk az energiamennyiség, amit a szervezetünk egy 24 órás ciklus alatt felhasznál. Három komponensből tevődik össze: az alapanyagcsere-értékből, az ételek megemésztéséhez felhasznált energiából, illetve abból az energiából, amit a fizikai aktivitás során használunk fel. Az alapanyagcsere, vagyis BMR (basal metabolic rate) azoknak a kalóriáknak a számát jelenti, amelyeket a szervezetünk nyugalmi állapotban használ fel az alapvető funkcióihoz, mint a légzés, a szívműködés, a hormontermelés és hasonlók, ami az összanyagcsere csaknem háromnegyedét is kiteheti. Egy kutatás szerint az agyunk naponta körülbelül 240, míg a szívünk körülbelül 440 kalóriát használ fel.
Ezt a képletet használjuk
Van egy képlet, ami segíthet abban, hogy kiszámoljuk a napi alapanyagcserénket, ez a Harris-Benedict formula.
- Férfiak esetében: 66 + (13,7 x a testsúlyunk kilóban) + (5 x a magasságunk centiméterben) - (6,8 x az éveink száma) = BMR
- Nők esetében: 655 + (9,6 x a súlyunk kilóban) + (1,8 x a magasságunk centiméterben) - (4,7 x az éveink száma) = BMR
Ha ezzel megvagyunk, akkor a napi kalóriaszükségletünk megállapításához még egy kis számolásra less szükség, attól függően, hogy mennyire vagyunk aktívak. Az ülőmunkát végzők szorozzák meg a BMR-jüket 1,2-vel, a közepesen aktívak 1,37-tel, az aktívak 1,55-tel, akik pedig nagyon aktívak (élsportolók például), azok 1,7-tel. Az így kapott szám adja ki a napi kalóriaszükségletet.