Miért hízunk télen?

Télen mindenki hajlamosabb egy kicsit elengedni magát, kutatások pedig azt bizonyították, hogy évente nagyjából fél kilót szedünk fel ezekben a hónapokban. Hogyan küzdhetünk a leghatékonyabban a téli hízás ellen?

Mindannyian jól tudjuk, hogy a téli hónapokban, a ünnepek alatt bizony felszaladhat ránk egy-két plusz kiló. Szerencsére, egy kutatás bizonyította, hogy a korábban becsült két és fél kiló helyett átlagosan csak ennek az ötödét szedjük fel, azonban ezt a felesleget a nyári hónapokban nem adjuk le, ez pedig az évek során hozzájárul a lassú, de biztos súlynövekedéshez.

Nem csak az ünnepek a felelősek

Ezeket főzze, ha megfázott A konyha egy valóságos házipatika: divatos cseppek és porok, szopogatós cukorkák mellett vagy helyett próbáljon ki néhány víruspusztító ételt és italt is. Kattintson a folytatásért ! Azonban nemcsak az ünnepi ételek miatt szedjük fel a plusz kilókat: télen szívesebben választunk olyan fogásokat, melyek kalóriában, elsősorban zsírban és szénhidrátban gazdagok. Ha ugyanis kint hideg van, akkor a szervezetünk testhőmérséklete is csökken, emiatt olyan ételeket keresünk, amelyek gyorsan felmelegítenek és ellátnak minket a testünk felmelegítéséhez szükséges energiával.

A hagyományos téli ételeink is megfelelnek ezeknek a követelményeknek: csőben sültek, kelt tészták, mézeskalács, töltött fogások, tartalmas, sűrű levesek. Ráadásul nemcsak "biológiailag" tesznek jót nekünk (vagyis nemcsak a hideg elleni küzdelemhez szükséges energiával látnak el minket), hanem lelkileg is, hiszen átmelegítenek, kellemesen fűszeresek, és a legtöbbünk számára a gyermekkort idézik.

nem csak az ünnepi étel
Nem csak az ünnepi lakomák miatt szaladnak fel a pluszkilók

A téli testsúlynövekedés másik oka a napfény hiánya. Egyrészt a sötétség miatt sokan szenvedhetnek szezonális depressziótól, de a napfény hiánya azokra is rossz hatással van, akikre ez nem jellemző. A korai sötétedés ugyanis csökkenti az agyunkban a szerotonin szintjét, amit a szénhidrátban dús ételekkel, süteményekkel, kekszekkel kompenzálunk. A rossz időben, a sötétben több időt töltünk a szobában, ami szintén hozzájárul ahhoz, hogy többet együnk. Sötétben és hidegben ráadásul jóval kevesebb kedvünk van sportolni, így sem a mozgás testsúly-karbantartó, sem pedig hangulatjavító hatásait nem élvezhetjük.

Hogyan küzdhetünk a téli hízás ellen?

Válasszunk egészséges nassolnivalókat! Együnk egy darab gyümölcsöt, egy kis sajtot, egy doboz joghurtot, ha megéhezünk (vagy azelőtt, hogy egy karácsonyi buliba indulnánk). A magas fehérje, illetve magas rosttartalmú fogások egyenletesebb energiaellátást biztosítanak, de nem hizlalnak annyira, mint a zsíros vagy egyszerű szénhidrátokkal teli ételek.

Ne hanyagoljuk el a mozgást! Télen is éppen elég sportolási lehetőségünk van, legfeljebb egy kicsit több szervezést igényel az, hogy mozogni menjünk. Ha szép tiszta az idő, és nem fúj jeges szél, nyugodtan menjünk el sétálni vagy kocogni! Otthon tornázhatunk dvd-re vagy kipróbálhatunk egy online "edzőtermet", a közösségi központokban és fitnesztermekben pedig rengeteg mozgásforma közül választhatunk a jógától a táncig. És persze ne feledkezzünk el olyan hagyományos téli szórakozási lehetőségekről, mint a korcsolyázás vagy a síelés.

Gondoljuk újra a kedvenc ételeinket! Szinte bármilyen hagyományos téli ételnek elkészíthetjük az alacsonyabb kalóriatartalmú, egészségesebb, "reform" változatát, de az ismerős alapanyagok új felhasználási formáival is kísérletezgethetünk!

Menjünk ki a szabadba! Még a legszürkébb napon is érdemes húsz percet, fél órát a szabadban tölteni, a szervezetünk megfelelő működéséhez és a lelki egyensúlyunk megtartásához elengedhetetlen ugyanis a napfény.

Ünnepekkor is legyünk körültekintőek! Az ünnepi időszak több szempontból is hozzájárulhat a testsúlynövekedéshez. Gyakran csokoládét, bonbont kapunk ajándékba, a partikon a büféasztal és az alkohol jelenthet veszélyt, és ha vendégségbe megyünk, mindig megkínálnak süteménnyel. A csokoládét ajándékozzuk tovább a partikon tartózkodjunk a likőröktől és az édes koktéloktól, a svédasztalról pedig válasszunk egészségesebb fogásokat. Ha pedig vendégségbe készülünk, előtte együnk néhány falatot: így nem süteménnyel fogunk jóllakni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra