Az Atkins-féle, a South Beach, a Weight Watchers és a Zone diéták a legnépszerűbbek közé tartoznak az Egyesült Államokban. Az egészségguruk és hírességek is általában ezeket ajánlják az egészséges életmód részeként. Rövid távon már kiderült, hogy hatásosak: valóban a Medical News Today készített összefoglalót.
- Nagyon kevés adat áll rendelkezésünkre ezekkel a népszerű diétákkal kapcsolatban , és az adatok meglehetősen ellentmondásosak. Így nem tudjuk, hogy van-e hosszabb távon jótékony hatásuk ezeknek az étrendeknek” – mondta el Dr. Mark J. Eisenberg, a kutatás egyik vezetője.
Az új kutatásban a négy népszerű diétára, illetve a szokványos fogyókúrás étrendre vonatkozó klinikai vizsgálatok adatait vizsgálták meg. Szokványos fogyókúrának azt tekintették, amikor valaki igyekszik zsírszegényen étkezni, táplálkozási tanácsadó vagy ilyen jellegű kiadványok segítségével kontrollálja a táplálékbevitelét.
Az összehasonlításban a következő adatokat találták:
- A Weight Wathers diétát tartók egy év alatt átlagosan 3,5–6 kg-ot fogytak. A második év végére azonban részben vagy teljes egészében vissza is hízták ezeket a kilókat.
- Az Atkins-diétára vonatkozó adatok ellentmondásosak.
- A South Beach diéta és szokványos fogyókúrák között a leadott kilók mennyiségében a kutatások adatai szerint nincs lényeges különbség. (Pedig ezekben a vizsgálatokban kórosan elhízott személyek szerepeltek, akik gyomorszűkítő műtéten is átestek.)
- A szokványos fogyókúrát folytatók 0,8–5,4 kg-ot fogynak egy év alatt átlagosan.
Hosszabb távú vizsgálatok (min. 2 éves időszakra) az Atkins-féle és a Weight Watchers diétára vonatkozóan érhetőek el: ezek azt mutatták, hogy vizsgálat ideje alatt a résztvevők részben visszaszedték a leadott kilókat.
Közvetlenül összehasonlítva a különböző diétákat, egyéves időszak alatt a következőképpen alakultak a leadott kilók átlagai:
- Atkins-féle diéta: 2,9–4,7 kg
- Weight Watchers diéta: 3 kg
- Zone diéta: 1,6–3,2 kg
- Szokványos diétás étrend: 2,2, kg
Egy másik összehasonlításból azonban az is kiderült, hogy a diéták között abban nincs érdemi különbség, hogy hogyan befolyásolják a koleszterinszintet, a vérnyomást, a vércukorszintet és más szív- és érrendszeri rizikófaktorokat . A kutatók szerint az már most kiderült, hogy szükséges lenne hosszabb távon is megvizsgálni ezeknek a népszerű diétáknak az egészségügyi hatását, ugyanis a most elérhető adatok szerint semmilyen hosszú távú pozitív hatásuk nem igazolható.