Atkins-féle fogyókúra
Ez a rendszer ugyancsak egy orvos nevéhez fűződik (lásd még Dr. Howard William Hay – Hay-féle szétválasztó kúra). Dr. Robert C. Atkins a 70-es évek elején rukkolt elő elméletével, miszerint a szénhidrátot ki kell űznünk táplálkozásunkból. A fehérje és a zsír viszont megengedett, abból bármennyit lehet enni. Világszerte több tízmillióan követték az Atkins-féle módszert, és a sok negatív vélemény és kutatás ellenére ma is számos rajongója akad.
Előnyök:
- könnyű a szabályrendszer, egyszerű követni
- látványos fogyást eredményez
Hátrányok:
- a mai kutatási eredmények alapján nagyon sok betegség alakul ki a kúra hosszabb távú követése miatt (szív- és érrendszeri gondok, koleszterinproblémák, veseelégtelenség, vitaminhiány)
- nem tesz különbséget a jó- és a rossz szénhidrát között, minden szénhidrátot egyértelműen elutasít
- egyoldalú táplálkozásra biztat, így hamar jelentkeznek a kellemetlen mellékhatások (fáradékonyság, ingerlékenység, kimerültség)
Ha emellett a diéta mellett tennék le a voksukat, javasoljuk, hogy szabják át a modern korra: a fehérjedús táplálkozásban kapjon helyet a zöldség, a gyümölcs és a teljes kiőrlésű gabona, de szénhidrátot este már ne együnk! Így ezt az életmódot akár egész életünkön keresztül tarthatjuk.
A gyermekevőeszköz diéta
A diéta során ehetünk bármit, csak mindenből gyerek adagot. Hasonlatos a ’Zóna’ diétához, azzal a különbséggel, hogy ebben az esetben gyerek tálból, gyerek evőeszközzel eszünk. A mindig tip-top Liz Hurley modell is emellett a módszer mellett kardoskodik, és ha ránézünk, elismerhetjük: valóban hatásos.
Előnyök:
- semmilyen változtatást nem igényel táplálkozásunkban, ezért könnyű az átállás és a követés is a hétköznapokban
- nincs tiltólistán egy étel sem
- az egyszerű logika miatt - ha kevesebbet eszünk, akkor fogyunk –, biztosan hatásos
Hátrányok:
- semmilyen változtatást nem igényel táplálkozásunkban, ezért az egészségünk számára káros élelmiszereket nem zárjuk ki
- csak a mennyiségre, a minőségre nem figyel
- étteremben, vagy vendégségben nehéz megvalósítani, de legalábbis magunkra vonjuk a körülöttünk lévők figyelmét, amikor gyerektálat és evőeszközöket kérünk
Ennek a kúrának a mennyiség csökkentése a kulcsa. Ha a minőségre is odafigyelnénk, sokkal hatékonyabb eredményt lehetne elérni. Ha pedig szeretnénk egy olyan hasonló módszert, amivel nem hozzuk nyilvános helyen magunkat kellemetlen helyzetbe, akkor térjünk át a pálcikás étkezésre, mert azzal egyszerre nem lehet sok ételt a szájba tenni. Így a telítettségről eljut az információ az agyba, és biztosan nem fogjuk túlenni magunkat.