A kapszaicin hatására ugyanis testünk olyan hőt generál, amely elégeti felesleges kalóriákat.
A barna zsírszövet sejtjei, amelyek a váll és a nyak környékén találhatóak meg, zsírt égetnek azért, hogy melegítsék a testet, és ezért tartjuk ezt inkább jó zsírnak. A kapszaicin azért segíthet ütőképes fogyási stratégiát kialakítani, mert ennek hatására (a TRPV1 nevű fehérje aktiválásával) képes a "rossz", zsírtároló fehér zsírsejteket "jó", zsírégető barna zsírsejtekké átalakítani.
A kutatást követő, egerekkel folytatott kísérletben kapszaicin- és magas zsírtartalmú diétát etettek két egércsoporttal: az egyik csoport egereiben kikapcsolták a TRPV1 fehérjét, a másikban nem. Azon egerek, akikben működött a fehérje, egyáltalán nem híztak el és esetükben nem is számított az, hogy mennyit esznek vagy mennyi vizet isznak.
Mindezen mechanizmus segíthet abban, hogy ne csak az elhízást tudjuk elkerülni, hanem az azzal járó járulékos problémákat is, mint például a magas vérnyomást, a szív- és érrendszeri problémákat vagy a kettes típusú cukorbetegséget. Azonban ahhoz, hogy embereken is ki lehessen próbálni ezt a megoldást klinikai teszteken, a kutatók tovább kívánják vizsgálataikat végezni, hogy jobban megértsék mind a folyamatot, mind pedig a TRPV1 fehérje működését.