Gyakran az étrend egészen kis változásaival lehet csökkenteni a bevitt kalóriamennyiséget, így fogyni - állítják táplálkozástudományi szakértők. Ez különösen fontos, mert kialakítható olyan súlycsökkentő életmódváltoztatás, amely hosszú távon is fenntartható. Néhány tipp, hogy könnyebb legyen erre az útra lépni.
Olyan élelmiszert fogyasszunk, ami fenntartja a teltségérzetet!
Ennek egyik módja, hogy több olyan élelmiszert kell fogyasztani, amely sok rostot és vizet tartalmaz, de kevés kalóriát, azaz több gyümölcsöt és zöldséget. Például a spenót , a brokkoli, a paradicsom, a görögdinnye, az alma, a bab és a borsó is megfelel a célnak.
Meg kell nézni az étrendben, hogy mit lehet a magas kalóriatartalmú ételek közül kiváltani. Például a kevésbé meghatározó étkezéseknél, így az uzsonnánál a sajt és keksz helyére jöhet gyümölcs és zöldség. Vagy érdemes csökkentett zsírtartalmú sajtra és tejre váltani, a zsírosabb ételeket pedig további zsiradék hozzáadása nélkül megsütni az erre alkalmas edényben.
A kis változtatásokat könnyebb elfogadni, azért a mellettük való kitartás hosszan megmaradhat.
Igyunk kevesebb kalóriát!
Lehet, hogy a gondot az italok okozzák, amelyeket gyakran nem számolunk bele a napi kalóriabevitelbe, pedig nagyon is, például egy kis üveg kólával elfogyasztunk mintegy 200 kalóriát. A fogyást ezért csak úgy érdemes megpróbálni, ha az italok kalóriatartalma zéró vagy ahhoz közeli. A tiszta víz, vagy az ásványvíz teszik a legjobb szolgálatot.
A vörösbor kevesebb kalóriát tartalmaz A settenkedő kalóriák másik jelentős forrás az alkoholos italok minden fajtája. Egy pohár sör körülbelül 150 kalóriát, egy pohár vörösbor 140 kalóriát, egy koktél pedig mintegy 500 kalóriát tartalmaz. Az alkoholfogyasztás csökkentése ezért egy hatásos módja a napi összes energiabevitel csökkentésének.
Ügyeljünk az adagok méretére!
Az emberek - különösen, ha gyerekkorukban azt tanulták meg, hogy nem hagyunk ételt a tányéron, mert az pazarlás - hajlamosak a teljes porciót elfogyasztani. Ha nagy adagot kapnak, akkor azt is. Ez túlzott evéshez vezethet. Egy mozilátogatókról készített tanulmány megállapította, hogy az emberek 45 százalékkal több pattogatott kukoricát ettek, amikor XL-es adagot kaptak, szemben azzal, ha csak L-est.
Ne hagyjunk ki étkezést!
Az embereknek, akik fogyni szeretnének , nem szabad kihagyni az étkezéseket, mert ez gyakran vezet túlevéshez később a nap folyamán. A tanulmányok azt mutatják, hogy azok, akik kihagyják a reggelit, általában súlyosabbak, mint azok, akik egészségesen reggeliznek. Egy felmérésben a kutatók csaknem 3000 olyan embert vizsgáltak meg, aki a fogyasztás mellett legalább egy évig kitartott. Az eredmények azt mutatták, hogy 78 százalékuk minden nap reggelizett.