Nemcsak a kávé, hanem egyes gyógynövények is élénkítenek. Érdemes például az alábbiakat kipróbálni.
Ahwagandha
Egy maláj kutatás szerint remekül enyhíti a krónikus kimerültség tüneteit, ráadásul étvágynövelő hatása is van. Emellett akkor is segíthet, ha álmatlanságban, krónikus fájdalomban vagy székrekedésben szenvedünk.
Kakaó
A kakaóban található koffein segíthet enyhíteni a fáradtságot, de nincsenek olyan mellékhatásai – ingerlékenység, álmatlanság –, mint a kávénak, mivel a kakaóbab theobromint is tartalmaz. Ha rossz a hangulatunk, akkor is jót tehet.
Sokan el sem tudják képzelni a reggeleiket kávé nélkül. Egyeseknél azonban idegességet, remegést, emésztési panaszokat és fejfájást okozhat a koffeinbevitel, ezért nem árt tudni, milyen alternatív italokkal indíthatjuk még a napunkat.
Ephedra
Vízhajtó és stimuláló hatású, a kínai gyógyászatban nagyon régóta használják. Legyünk azonban óvatosak vele, mert nagy mennyiségben álmatlanságot és ingerlékenységet, az érzékenyeknél pedig szívproblémákat is okozhat. Akiknek magas a vérnyomása, szív- vagy vesebetegsége van, inkább ne használják.
Ginzeng
Koffeinmentes, mégis remek élénkítő, amit több kutatás is igazol, így nem véletlen, hogy a keleti orvoslásban évezredek óta gyakran bevetik. Teaként és tabletta formájában is fogyasztható.
Kólacserje
Több benne a koffein, mint a kávéban, így remek élénkítő. Ugyanakkor nem árt tudni, hogy a belőle készült üdítőitalban valójában nem sok van belőle, amely ezért hozzáadott koffeint is tartalmaz.
Maté
Egy nagy csésze matéban 50 miligramm koffein található, ami ugyanannyi, mint egy csésze teában vagy egy doboz kólában. A kávénál viszont kevésbé élénkít, ugyanakkor kutatások szerint egészségesebb, ráadásul az antioxidánstartalma is magas.
Rhodiola
Egy svéd kutatás szerint nemcsak élénkít, de a sportteljesítményt is fokozza, így olyankor is érdemes lehet bevetni, amikor épp úgy érezzük, hogy nincs elegendő erőnk a sportoláshoz.