Bár nyáron a betegségek többnyire elkerülnek bennünket, a hangszálgyulladás és a rekedtség, mely hangunk elvesztésén túl, nyelésnél jelentkező szúró, fájó érzéssel is párosulhat, a torkunkban lévő kellemetlen gombócérzésről nem is beszélve. Ha szeretnénk gyors és hatékony gyógyírt találni problémánkra, az alábbi gyógynövényeket mindenképpen vegyük fel a „gyógyszerek” listájára.
Martilapu
Ez az apró sárgás kisvirág nedves földeken, töltésoldalakon, parlagokon nő. Virága és levele is használható, utóbbi több hatóanyagot tartalmaz, ezért érdemes mindkettőt gyűjteni, majd vegyesen teának elrakni.
Nyálkaoldó, gyulladásgátló tulajdonságuk miatt gége- és garatproblémákra kiválóan alkalmazhatóak. Remek szer elhúzódó köhögés vagy rekedtség esetén, ekkor naponta többször is érdemes mézes martilaputeát fogyasztani. Csakis forrón fogyasszuk! Teájához 1 púpozott teáskanál virágot, vagy virágot és levelet negyed liter vízzel forrázzuk le, rövid ideig áztassuk, és forrón igyuk meg.
Papsajtmályva
Elsősorban zöldséges- és virágos kertekben található meg, gyermekként biztosan sokan ettek játék közben belőle. Korong alakú termése kerek sajthoz hasonlít, innen ered az elnevezése. Termése mellett virága, levele is felhasználható, júniustól szeptemberig gyűjthető.
Gyulladt nyálkahártyák gyógyítására alkalmas a leginkább, de kiváló elhúzódó hörghurut, köhögés és erős rekedtség esetén is. Teájához 1 púpozott evőkanál papsajtmályvát negyed liter hideg vízbe beáztatunk (csak hidegen áztathatjuk), egy éjszakát állni hagyjuk, majd leszűrjük, és fogyasztás előtt kicsit felmelegítjük.
+1 tipp
Rekedtség esetén fontos a bőséges folyadékfogyasztás , de semmiképp se hideg italokat igyunk. Emellett kerüljük a túl fűszeres ételeket, és próbáljunk meg a lehető legkevesebbet beszélni.