Sokan érzékenyek az időjárás változásra, de a feszült, stresszes munkatempó, egy váratlan megkapott, határidős munka, a levegőtlen, meleg, fülledt szoba, mind-mind fejfájáshoz vezethet. Sokszor még csak előjele sincs az egésznek, ezért ha hajlamosak vagyunk a fejfájásra, mindig legyen nálunk valami, amivel gyorsan és hatékonyan csillapítani tudjuk azt. A fájdalomcsillapítók mellett a gyógynövények közül is válogathatunk, melyekből teát készítve, rövid időn belül elmúlhatnak a kellemetlen tünetek. Fejfájásra a leginkább ajánlott gyógynövények:
Őszi margitvirág
A legjobb fejfájásra és migrénre az őszi margitvirág . Egyes tanulmányok szerint a szárított levelek migrénes rohamokat megelőző hatásúak, partenolid tartalmuknak köszönhetően alkalmasak a migrénes fejfájás hatékony csillapítására. A levelek gyulladásgátló tulajdonságúak. A népi gyógyászatban a növényt egyes menstruációs zavarok kezelésére, külsőleg zúzódások borogatására, valamint rovarcsípések okozta kellemetlenségek gyógyítására használták.
Az őszi margitvirág a legjobb migrénes fejfájásra
A migrén megelőző illetve csökkentő hatás pontos mechanizmusa egyelőre részleteiben még nem tisztázott, feltételezések szerint a migrén súlyosságának mérséklésében a növény (a partenolid és egyéb összetevők) szerotonin antagonista tulajdonsága is szerepet játszhat. A növény leveleinek belsőleg történő használata a vérlemezkék összetapadását gátolja, véralvadásgátló hatású.
Léteznek olyan növényváltozatok, melyekben nem vagy csak nagyon alacsony koncentrációban található partenolid. Az őszi margitvirág levelei jótékony hatásukat csak akkor tudják kifejteni, ha azok partenolid szintje eléri a megkívánt határértéket, ezért érdemes bevizsgált, analitikai mérésekkel ellenőrzött standard készítményeket vásárolni.
Levendula és citromfű
Ha a fejfájás idegi, stresszes eredetű, a nyugtató hatású gyógynövények is hatékonyak lehetnek a kezelésben. A levendulát is tartalmazó gyógyteák, például kifejezetten ajánlottak, de a citromfűvel is hasonló hatást tudunk elérni. Míg a levendula a nyugtatás mellett, kissé elandalít bennünket, addig a citromfű citromfű felfrissíti egész szervezetünket. A citromfüvet egy kevés mentával elkeverve, a frissítő hatás még nagyobb lesz. A levendulát és a citromfüvet is rágcsálhatjuk önmagában is, kellemes leheletet adnak, és a bennük lévő illóolajok is gyorsabban felszívódnak, segítve ezzel a fájdalom csillapítását is.
Csalán
A csalán nemcsak csíp, de sokféle gyógyhatással is rendelkezik. Az egyik leghasznosabb gyógynövény, melynek minden egyes részét felhasználhatjuk.
A csalánnak erős tisztítóhatása van, ezáltal képes a szervezet működését egyensúlyba hozni. Fejfájásra is jól alkalmazható, kiválóan felfrissíti, méregteleníti egész testünket. Ha hirtelen fejfájás törne ránk, készítsünk csalánteát. Egy púpozott teáskanál csalánt forrázzunk le negyed liter forró vízzel. Rövid áztatás után azonnal fogyasszuk el, hogy hatása a legerősebb legyen.
Svédkeserű
Svédkeserűt a patikákban, gyógynövényboltok ma is lehet vásárolni, érdemes ezzel is próbálkozni. A csalánhoz hasonlóan a szervezet egyensúlyát teremti meg, jótékony hatását így fejti ki.