Mielőtt orvoshoz fordulnánk egy-egy kínzó tünettel, sokunk a természet gyógyerejével próbálja enyhíteni panaszait. A házi praktikákkal való kísérletezés azonban veszélyeket is rejthet.
Orbáncfű
Az orbáncfű teáját sokan használják idegeskedés, depresszió, alvászavarok ellen, de alkalmazzák bőrgyulladások, nehezen gyógyuló sebek kezelésére is. Egyeseknél azonban olyan mellékhatásokat is okozhat, mint például a fejfájás, émelygés vagy szédülés. Nem tanácsos együtt fogyasztani például szívgyógyszerekkel, antidepresszánsokkal, vagy fogamzásgátló szerekkel. Egyes tanulmányok szerint a kemoterápia hatását is enyhíti a készítmény.
Ginkgo biloba
A páfrányfenyők (Ginkgoaceae) családjába tartozó, kétlaki fából a memóriát serkentő készítményeket forgalmaznak. A benne lévő flavonoidoknak köszönhetően agyi vérellátási zavar, szédülés, fülzúgás, illetve hallásgyengülés gyógyítására is alkalmazzák. Emellett azonban vérhígító hatása is van, így a hasonló célból szedett gyógyszerekkel nem tanácsos együtt fogyasztani!
Gyömbér
A gyömbérnek igen sokféle gyógyhatása ismert, de főként az emésztőrendszerre gyakorolt jótékony tulajdonságai miatt közkedvelt. A gyomorproblémákkal, savtúltengéssel küzdők számára ajánlott a fogyasztása, befolyásolja ugyanakkor a vérnyomást és a vércukorszintet is. Nem tanácsos fogyasztani vérhígító szedése mellett, illetve epekő esetén.
Aloé
A liliomfélék családjába tartozó aloé leveleinek sűrű, kocsonyás nedve gyulladáscsökkentésre és sejtregeneráló hatása miatt alkalmazható. Gyógyászati céllal használják például égési és fagyásos sérülések, fekély esetén, valamint a bőr regenerációs folyamataiban. Belsőleg alkalmazva ugyanakkor szívritmuszavarokat okozhat egyes embereknél, illetve a cukorbetegek vércukorszintjét is lenyomja.
Ginzeng
A ginzeng gyökeret évszázadok óta használják a Távol-Keleten, az utóbbi években a nyugati országokban is egyre népszerűbbé vált. A hatásért felelős vegyületek, a ginzenozidok a stressz által okozott tüneteket szüntetik meg, és növelik a szellemi, fizikai teljesítőképességet. Egyesek a korosodással járó egyéb tünetek ellen is alkalmazzák, akár immunerősítőként, vagy a férfiak esetén potencianövelőként. Magas vérnyomás és híg vér mellett nem tanácsos az alkalmazása, valamint a vércukorszint-csökkentő hatása miatt a cukorbetegek számára is okozhat kellemetlenségeket.
Fokhagyma
Bár elsősorban ételek ízesítésére használják, a fokhagyma a népi gyógyászat szerves része, sokan megfázás, illetve magas vérnyomás ellen szedik. Bizonyos tanulmányok a koleszterinszint csökkentésével is összefüggésbe hozták. Vérhígító hatása miatt viszont ezt sem tanácsos hasonló hatást kiváltó készítmény mellett fogyasztani.