Hidegrázás, égő nyálkahártya, étvágytalanság, levertség - jól ismerjük a láz kísérő tüneteit. A láz folyamatáról és hátteréről azonban már kevesebbet tudunk. A szervezet természetes védekező mechanizmusa indul be testhőmérsékletünk megemelkedésével, amikor valamilyen vírusos, vagy bakteriális megbetegedés következtében elszaporodnak, vagy kívülről bejutnak szervezetünkbe a pirogén anyagok. Ahogy észleli az emberi test ezeknek az anyagoknak a megjelenését, a kazán dolgozni kezd: magasabb hőfokon az immunrendszer hatékonyabban működik, a vírusok és baktériumok pedig kevéssé életképesek. 38 fok feletti láz esetén azonban már lázcsillapításra van szükség, nehogy a rendszer túlmelegedjen.
Folyadék minden mennyiségben
A lázas beteg az intenzívebb verejtékezésnek köszönhetően hajlamosabb a kiszáradásra, ezért a folyadékpótlásra fokozottan figyelni kell. A legjobb, ha az átlagos mennyiség kétszeresét fogyasztjuk el betegség esetén. Természetesen nemcsak a mennyiségen van a hangsúly: a cukros, szénsavas üdítők, az alkohol, és a tejes italok nem a segítik a gyógyulásunkat. Ilyenkor jön el a zsírtalan húsleves vagy zöldségleves, illetve gyógyteák ideje.
Lázcsillapító gyógynövények
A természet patikája rengeteg olyan gyógynövénnyel bővelkedik, ami izzasztó, lázcsillapító hatású. Az ókorban a halhatatlanság növényeként tisztelt orvosi zsálya gyulladáscsökkentő és lázcsillapító hatása miatt a legtöbb láz elleni teakeverék egyik fő összetevője. Emellett a torokgyulladással járó betegségeket is kiválóan gyógyítja. A fekete bodzából készített tea nemcsak az immunrendszer erősítésére szolgál, hanem kiváló izzasztó hatásának köszönhetően elismert lázcsillapító is. Köhögéscsillapító és nyákoldó hatása miatt a megfázásos megbetegedések kiváló ellenszere. A hársfa talán az egyik legismertebb meghűlés elleni gyógynövény. Főzete elősegíti az izzadást, ezzel segítve a láz megszüntetését.
Lázcsillapító fűszerek
Nem is gondolnánk, hogy a konyhapolcon megbúvó fűszereink közül milyen sok képes a láz csillapítására. A magyar konyha kihagyhatatlan fűszernövénye, a majoránna nemcsak a csirkés ételeket dobja fel, hanem kiváló gyulladásgátló és lázcsillapító hatással bír, továbbá az erős és száraz köhögést is gyógyítja. A bazsalikom, az olasz ízek kedvelőinek fűszere fájdalomcsillapító, görcsoldó és gyulladáscsökkentő tulajdonsága mellett ugyancsak segíti a láz csillapítását. A kínai konyha elképzelhetetlen gyömbér és koriander nélkül. Nos, e két fűszer hathatós segítséget nyújt akkor is, ha magasra szökik a lázunk.
Gyógyító egytálétel
A zöldségek vitamin- és tápanyagtartalmuk miatt a beteg ember étrendjéből kihagyhatatlanok. Mi most az idénynek megfelelő zöldségekből, és a lázcsillapítást segítő fűszerekből egy könnyű, de tápláló kínai rizses egytálételt ajánlunk.
Kínai karottás-édesköményes barnarizs-rizottó
Elkészítési idő: 35 perc
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 édeskömény
- 2 sárgarépa sárgarépa
- 1 vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 5 dkg vaj
- 1 evőkanál szűz olívaolaj
- 2 evőkanál teriyaki szósz
- 1 szál friss koriander
- 1 mogyorónyi friss gyömbér reszelve
- 2 marék barna rizs
A vöröshagymát félfőre, az édesköményt csíkokra, a sárgarépát batonokra (gyufaszál vékonyságú darabokra) vágom, a fokhagymát durvára aprítom. A vajon a zöldségeket nagy lángon megpirítom, majd az olívaolajat is hozzáadom, és kisebb lángon tovább párolom. A teriyaki szósszal meglocsolom, a felaprított korianderrel és a gyömbérrel megbolondítom, és a zöldségeket enyhén roppanósra párolom. Közben egy kis lábosba a rizst kétszeres mennyiségű sós vízben megpárolom. Ha a rizs elkészült, a zöldségekhez borítom, a főzőlevéből egy-két evőkanállal hozzámerek, és az egészet összemelegítem. Friss korianderlevéllel díszítem.