Azután, hogy Kolumbusz Kristóf megérkezett Amerika földjére, az óceán túlpartjáról nem csak az arany és az ezüst kezdett özönleni az Öreg Kontinensre, de számtalan új, soha nem látott növényfaj is érkezett a felfedezők hajóinak rakterében.
Ezek között volt olyan, ami teljesen megváltoztatta a mindennapi étkezést Európában, de akadtak szép számmal az egészségügyben használatos növények, mint az aloe vera vagy a golgotavirág .
Utóbbi latin neve Passiflora, mely elnevezést kinézete miatt kapta, amely az Amerikába tévedő ájtatos európaiakat Krisztusnak a Golgota hegyén átélt szenvedéseire emlékeztette. A növény három levele a megfeszítésre használt kereszt száraira emlékeztet, míg a virág koronája Jézus töviskoronájának lett allegóriája. A növény 10 csészelevelét az apostolokkal azonosították, nem számítva az áruló Júdást és a kételkedő Tamást. Az öt porzó kalapácsra, a bibekaréjok a szögekre és a kacsok az ostorra emlékeztethetnek.
Mivel rengeteg flavonoidot tartalmaz, a golgotavirág kiváló görcsoldó hatással rendelkezik. Sőt nem csak enyhe görcsök kezelésére használják, de olykor epilepsziás rohamokat produkáló betegeknél vagy rángógörcsök esetén is igénybe veszik jótékony hatásait.
A benne lévő béta-karbolin jó hatással van az emberi idegrendszerre, ezért kiválóan alkalmazható nyugtatóként, a álmatlanság elűzésében.
Az idegekre gyakorolt hatása olyan jó, hogy esetenként hatékonynak bizonyulhat az erre visszavezethető emésztési zavarok kezelésében.
A golgotavirágnak ismert mellékhatásai nincsenek, de a természetgyógyászok felhívják a figyelmet arra, hogy a golgotavirágból sem szabad többet fogyasztani, mint az előírt mennyiség, mert nyugtató hatása komolyabb problémákat okozhat nagy dózisban.
A golgotavirág hazánkban is termeszthető, különböző alfajai gyümölcsöt is hoznak, amik itthon is ismertek már, akár a boltok polcairól, akár gyümölcslevek hozzávalóiból. Ezek a passiógyümölcs és a maracuja .