A közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum) egy hosszú ideje ismert és alkalmazott gyógynövény. Az ókori görögök mágikus erőket tulajdonítottak neki, a népi gyógyászat pedig az ideg- és emésztőrendszerre gyakorolt hatása miatt kezdte alkalmazni. A közelmúltban azonban egyre többen hívták fel a figyelmet a fogyasztásának lehetséges veszélyeire is: egy néhány hónapja kiadott állásfoglalásban EU-s szakértők tették fel azoknak a gyógynövényeknek a listájára, amelyet végleg száműzni kellene az étrend-kiegészítőkből. Hogy mi lehet vele a gond, azt a Cleveland Clinic cikke foglalta össze részletesebben.
Mi a baj az orbáncfűvel?
A Food Safety Magazine cikke szerint néhány hónappal ezelőtt 117 anyag betiltását javasolták az Élelmiszerbiztonsági Ügynökségek vezetői, 26 tagállam szakértőinek támogatásával. A listára olyan anyagok kerültek fel, amelyek étrend-kiegészítőkben való felhasználását korlátozni vagy tiltani kellene a szakértők szerint. A listán szereplő 117 tétel közül 13-at külön is kiemeltek, az általuk okozott lehetséges egészségi kockázatok miatt. Ezek közé tartozott többek között a királydinnye, illetve a közönséges orbáncfű is.
Általában az orbáncfűt teaként fogyasztják, többek között idegeskedés, depresszió, alvászavarok kezelésére, de egyesek szerint a reumás fájdalmak, illetve bizonyos bőrbetegségek kezelésében is hatékony lehet. Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy hatásos az enyhe depresszió kezelésében. A szakértők szerint ugyanakkor a fogyasztása több szempontból is problémás lehet:
- A szakemberek szerint kevés tudományos bizonyíték igazolja, hogy a gyógynövény valóban hatékony az említett panaszok enyhítésében. Friss kutatások eredménye szerint semmivel sem hatékonyabb a közepesen súlyos és súlyos depresszió enyhítésében, mint a placebotartalmú készítmények.
- Ráadásul a kereskedelmi forgalomban lévő, orbáncfű-kivonatot is tartalmazó étrend-kiegészítők összetételében és dózisában jelentős eltérések figyelhetők meg. Emiatt könnyen túladagolhatóak.
- Az egyik fő probléma, hogy kölcsönhatásba kerülhet más gyógyszer-összetevőkkel, gyengítve vagy épp erősítve azok hatását. Mivel pedig az étrend-kiegészítőkben több más hatóanyaggal együtt fejti ki hatását, így könnyen lehet, hogy ezek együttesen veszélyes folyamatokat eredményezhetnek a szervezetünkben.
Egyes kutatások igazolták, hogy az orbáncfű-tartalmú készítmények szedése 12 héten át nem járhat jelentősebb mellékhatással. Arról azonban nincs egyértelmű bizonyíték, hogy ennél hosszabb ideig is biztonságosan szedhető-e a készítmény.
Kiknek nem javasolt az orbáncfű szedése?
Az alábbi esetekben semmiképpen nem javasolt az orbáncfű szedése:
- Várandós és szoptató nőknek;
- Műtéti beavatkozást követő napokban;
- Bizonyos gyógyszerek (például antidepresszánsok, immunszuppresszív gyógyszerek, véralvadásgátlók) szedése mellett nem javasolt a pótlása. Ha szednénk mellettük orbáncfű-tartalmú készítményt, mindenképpen kérjük ki a háziorvosunk véleményét.