A többszörösen telítetlen zsírsavak rendszeres fogyasztása elengedhetetlen egészségünk megőrzéséhez, de kimagasló szerephez jutnak a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos (pl. mell-, prosztata- és vastagbélrák) betegségek prevenciójában is, sőt még a csontritkulás, egyes pszichés zavarok, bőrpanaszok, bizonyos autoimmun problémák és allergiák megelőzésében vagy enyhítésében is. Ezeknek a zsírsavaknak két csoportját alkotják az omega-3 és omega-6 zsírsavak.
Megfelelő mennyiség, optimális arány
Az omega-3 (n-3) típus nagy része esszenciális zsírsav, ami azt jelenti, hogy szervezetünk nem képes előállítani, így csak táplálkozás útján juthatunk hozzá. Legismertebb képviselői az eikozapentaénsav (EPA), a dokozahexaénsav (DHA) és az alfa-linolénsav (ALA), míg az omega-6 (n-6) zsírsavak közül az esszenciális linolsav és az arachidonsav.
Az omega-3 zsírsavak napi ajánlott mennyisége 1-2 g, az omega-6 zsírsavakból viszont ajánlott a napi mennyiséget 3 g alatt tartani.
A megfelelő mennyiségen túl legalább olyan fontos az is, hogy étrendünk ezeket a zsírsavakat optimális arányban tartalmazza. Bár az omega-3- és omega-6-zsírsavak fogyasztása 1:3 - 1:5 arányban javasolt, az OÉTI vizsgálata szerint hazánkban ez az arány akár 1:30 is lehet, aminek igen komoly veszélyei lehetnek, ugyanis az omega-6 zsírsavak nagy mennyiségű fogyasztása - jótékony tulajdonságai mellett - súlyos következményekkel is járhat: hozzájárulhat gyulladásos folyamatok kialakulásához, és szabadgyökök képződésére hajlamosít, melyekkel például az érelmeszesedés kialakulásának kockázata is növekszik.
A megfelelő alapanyagok
Ahhoz, hogy ezek a zsírsavak megfelelő mennyiségben kerüljenek szervezetünkbe, fogyasszuk változatosan az alábbi alapanyagokat!
Az omega-3 zsírsav pótlásához: tengeri halakat (pl. makréla, hering, szardínia, lazac) és hazai halakat (pl. busa), algát, moszatokat, lenmagolajat, repceolajat, olajos magvak egy részét (pl. mandula, pekándió, dió) és az ezekből készült olajokat (pl. dióolaj)
Az omega-6 zsírsav pótlásához: szójaolajat, kukoricacsíra-olajat, olívaolajat, bogáncsolajat, repceolajat, valamint az olajos magvak nagy részét (pl. napraforgó, mogyoró, mák ) és az ezekből készült olajokat. Azt viszont érdemes tudni, hogy hazánk táplálkozási szokásait tekintve omega-6 pótlására egyáltalán nem szorulunk rá!
Érdemes megemlíteni, hogy az olajok összetétele komoly különbségeket mutat. A lenmagolaj az egyetlen olajfajta, amely több n-3 zsírsavat tartalmaz, mint n-6-ot. A repceolajban közel azonos a mennyiségük (1:2 arányú), a kenderolaj 1:3 arányt mutat, míg a dióolaj 1:6-ot, az olívaolaj 1:11-et, a kukoricacsíra-olaj 1:50-et és a jól ismert napraforgóolaj 1:120-at.
A helyes étrend
Hogy étrendünk megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazza az omega-3- és omega-6-zsírsavakat, érdemes az alábbi jó tanácsokat magunkévá tenni:
- Fogyasszunk hetente legalább három alkalommal halételt, hisz a napi ajánlott omega-3 mennyiséget már 10 dkg lazac kiteszi. Ezek az állati eredetű források biztosítják az EPA-t és a DHA-t a szervezetünk számára.
- Ne idegenkedjünk az algák fogyasztásától sem. Ismerkedjünk az ezeket az alapanyagokat preferáló japán konyhával.
- Rendszeresen, hetente többször szerepeljenek étrendünkben olajos magvak és diófélék, melyek napi mennyisége körülbelül egy maréknyi legyen. Nemcsak sütemények és desszertek alapanyagát képezhetik ezek az értékes összetevők, hanem keverhetjük őket salátákhoz, gabonaköretekhez vagy levesekhez is.
- Csökkentsük a bő zsiradékban (olajban) sütés alkalmazását. Helyette válasszunk zsírszegényebb konyhatechnológiai eljárásokat, ezekkel is megszorítva az omega-6 zsírsav (pl. napraforgó, olívaolaj) túlzott fogyasztását.
- Részesítsük előnyben a lenmagolaj használatát, melyet hevítés nélkül keverhetjük ételeinkbe (pl. saláták, burgonya- és zöldségpürék).
- Mivel a napi energia bevitelünk 10 százalékát nyugodtan biztosíthatjuk a telítetlen zsírsavak bevitelével, ezért a lenmag-, repce-, kendermag-, dió-, és olívaolajakat bátran alkalmazhatjuk akár a mindennapi étrendünkben is.
- Az állati zsírok és zsíros nyersanyagok mennyiségét szorítsuk háttérbe.