A gyomorégés előszobája: a receptorok

A gyomorégés egy igen kellemetlen, és meglehetősen gyakori emésztőrendszeri panasz. Becslések szerint az egészséges felnőttek nagyjából harmada havonta legalább egyszer megküzd a szegycsont környékén jelentkező égő, olykor fájdalmas érzéssel. Nézzük, mi miatt alakulhat ki a gyomorégés, és mit lehet tenni ellene.

Ezért ne szódabikarbónával kezeljük a gyomorégést.

A gyomorsav nagyon fontos szerepet játszik az elfogyasztott táplálékok megemésztésében. A gyomorban naponta körülbelül egyliternyi emésztőnedv termelődik, amely sósavtartalma miatt erősen maró hatással bír. Szerencsére a gyomor nyálkahártyája ellenáll a savnak - a nyelőcsőé viszont már nem. A gyomorégésnek nevezett kellemetlenséget tehát valójában a gyomorsav nyelőcsőbe történő visszaáramlása, és az emiatt kialakuló gyulladás okozza.

Állandósulhatnak a panaszok

A gyomorégést alkalmanként mindenki megtapasztalhatja élete során, leginkább a szokásosnál savasabb ételek és italok (például paradicsom, fűszeres fogások, narancslé, szénsavas üdítő, stb.) fogyasztása után. Amikor azonban az átmeneti savhatás megszűnik, a nyelőcső nyálkahártyája rövid időn belül regenerálódik, ezzel pedig elmúlnak panaszok.

Ám ha a gyomorsav visszaáramlása mögött a nyelőcsövet és a gyomrot elválasztó gyomorszáj izomgyűrűjének lazasága áll, akkor állandósul a gyulladás és a gyomorégés . Ez tartós fájdalmat, rossz közérzetet, hosszú távon pedig akár étvágytalanságot és fogyást is eredményezhet. A folyamatosan fennálló panaszok az érintettek életminőségét is jelentősen rontják; a nyugodt, pihentető alvást például ellehetetlenítik (fekvő testhelyzetben ráadásul tovább fokozódik a gyomorsav-visszaáramlás). A gyomorszáj feszesebb záródása megoldhatja a problémát, ezt viszont sajnos kizárólag műtéti úton érhetjük el.

A gyomor nyálkahártyája ellenáll a savnak - a nyelőcsőé viszont már nem.
A gyomor nyálkahártyája ellenáll a savnak - a nyelőcsőé viszont már nem. Fotó: Getty Images

Mit tehetünk ellene?

Lehet, hogy pajzsmirigy-túlműködésed van? 8 kérdés segíthet tisztázni, mennyire indokolt az orvosi kivizsgálás

Bizonyos ingerek - jellemzően az étkezés - hatására aktiválódnak a H2-receptorok, így a gyomorfal sejtjeiből hisztamin szabadul fel. Ez a helyi hatású hormon - számos más folyamat mellett - fontos szerepet játszik a gyomorsavtermelés szabályozásában. Az emésztőnedv sósavtartalma azonban mérsékelhető a hisztamintermelés visszafogásával. A gyomorsav okozta probléma (műtét nélküli) megoldásának kulcsa tehát az említett receptorok működésének gátlásában rejlik.

A gyógyszertárakban könnyen beszerezhetünk olyan, vény nélkül kapható készítményeket, amelyek akadályozni tudják a H2-receptorok működését - ezeket a gyógyszereket nevezzünk H2-receptor-gátlóknak vagy -blokkolóknak. Ezek a beszedést követő egy órán belül már érezhetően csökkentik a gyomornedv mennyiségét és savtartalmát, így viszonylag hamar és tartósan (akár 9 órán át) enyhíteni tudják a gyomortáji fájdalmat. Segítségükkel biztosítható a gyomorégés nélküli, nyugodt alvás is, illetve elérhető, hogy az érintettek újra jóízűen, a következményektől való félelem nélkül étkezzenek.

Az emésztőnedv savtartalmának csökkentésével megakadályozható, hogy a nyelőcső nyálkahártyája újra és újra sérüljön a maró hatású folyadék miatt. Így megszűnhet a korábban állandó gyulladás, és regenerálódhat a nyelőcső érintett része.

Megkönnyebbülés reflux és fekély esetén

A H2-receptorokat gátló gyógyszerek hatóanyaga általában a famotidin, amely egy guanidiltiazol-származék. Hatására csökken a gyomorsavelválasztás, ez pedig igazi megkönnyebbülést hoz a refluxszal vagy gyomorfekéllyel küzdőknek.

A famotidin nagy előnye, hogy jellemzően nem okoz mellékhatásokat, illetve nem lép kölcsönhatásba a beteg által szedett egyéb gyógyszerekkel. A refluxos panaszok felszámolásához akár napi egy tabletta is elég lehet, enyhébb esetekben állandó szedésre sincs szükség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +4 °C

Gomolyfelhős várható. Helyenként zápor előfordulhat. A gomolyok nagy része este feloszlik, éjjel derült vagy fátyolfelhős idő valószínű, csapadék ekkor már nem lesz. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 3 és 8 fok között alakul, de a derült, hidegre hajlamos helyeken fagypont köré hűlhet a levegő. Fronthatás ma nem terheli a szervezetünket, fellélegezhetnek tehát a frontérzékenyek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Vas
Legrosszabbul:
Borsod-Abaúj-Zemplén
Kezdjük újra