A refluxbetegség

A reflux-betegségnek több súlyos szövődménye lehet, ezek egy része csak műtéttel kezelhető. Az életmód megváltoztatásával és a megfelelő gyógyszerekkel elkerülhetjük, hogy kés alá kelljen feküdnünk.

A reflux-betegség diagnosztizálása után az orvosnak és a páciensnek két fontos feladatot kell teljesíteniük: egyrészt a megfelelő gyógyszer kiválasztásával csökkenteni a fájdalmat, másrészt, az életmód megváltoztatásával hozzásegíteni a szervezetet a gyógyuláshoz. E két dolog együttesen ahhoz is hozzájárul, hogy ne romoljon tovább a beteg állapota; azaz, a reflux-betegségből ne alakuljon nyelőcsőfekély vagy nyelőcsőszűkület.

Gyógyszeres kezelési eljárások

A reflux-betegség kezelhető savlekötőkkel (savközömbösítőkkel), hisztaminreceptor-antagonistákat (H2-RA), protonpumpa-gátlókkal vagy prokinetikumokkal. A gyógyszereket vagy gyógyszer-kombinációkat a tünetek súlyossága alapján javasolják: máshogyan kell kezelni, ha valakinek csak havonta, kéthavonta ég a gyomra, és máshogyan azt, akinél már szinte állandósult a reflux-betegség .

A savközömbösítők, savlekötők semlegesítik a gyomorsavakat, így csökkentik a gyomorégés tüneteit. Gyors enyhülést nyújtanak, ám hosszú távon nem alkalmazhatóak. A hisztamin2-receptor antagonisták - röviden H2-RA-k - részben képesek gátolni a gyomor-nyálkahártya savtermelését.

A legkorszerűbb gyógyszerek közé tartoznak az úgynevezett protonpumpa-gátlók (PPI=Protonpump-Inhibitor). Ezek a szerek működése a gyomorsav termelődésének megakadályozásán alakul. Hatóanyagaik, amelyek a gyomornyálkahártya parietális sejtjeiben fejtik ki hatásukat, teljesen képesek gátolni a protonpumpának nevezett enzimcsoportot, ami a gyomor sósavtermelésének utolsó lépését, a hidrogénionok termelését végzi. Ezek a szerek gyorsan és hatékonyan enyhítik a nyelőcsői tüneteket, míg a nyelőcsövön kívüli panaszok enyhítéséhez nagyjából három hónapos kezelésre szükséges.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A protonpumpa-gátlókat érdemes kúraszerűen szedni, és időnként szünetet tartani a gyógyszer szedésében, mert olyannyira leállíthatják a gyomorsav termelését, hogy az már az egészséges emésztésre is hatással lehet.

Ha a protonpumpa-gátlókkal nem sikerül teljesen megszüntetni a tüneteket, a tápcsatorna mozgását javító és a nyelőcső szorosabb záródását elősegítő készítményekkel, az úgynevezett prokinetikumokkal lehet elérni a gyomortartalom gyorsabb továbbítását a bél felé, illetve azt, hogy a gyomorszáj tónustalansága miatt visszacsorogjon a gyomornedv a nyelőcsőbe.

Az előrehaladottabb nyelőcső-problémák, illetve a reflux-betegség miatt kialakult szövődmények (például a nyelőcső-gyulladás) kezelésére alkalmazzák a sucralfat-tartalmú szereket. Ezek a sérült nyálkahártyán vékony, védő filmréteget képezve védik azt a további irritációktól.

Az életmód megváltoztatása

A gyógyszeres kezelés előtt, illetve mellett természetesen elengedhetetlen az életmód átalakítása is. A reflux-betegség kialakulásában ugyanis az egészségtelen és rendszertelen étrend, a mozgásszegény életmód, a dohányzás és az elhízás hatalmas szerepet játszik.

A gyógyulás elősegítésében, a szövődmények kialakulásának megelőzésében elengedhetetlen, hogy a reflux-betegséggyel küzdők (vagy éppen azok, akik szeretnék ezt megelőzni) tudatosabban állítsák össze az étrendjüket: a gyomor nyálkahártyáját izgató, zsíros, fűszeres vagy savas ételek helyett inkább a könnyű fogásokat kell előnyben részesíteni. Tartózkodni kell a túlevéstől is: inkább kis mennyiségeket együnk, de gyakrabban. A dohányzásról való leszokás , a testsúly csökkentése (különösen hasi elhízás esetén), a rendszeres mozgás is segíthet abban, hogy megelőzzük a reflux-betegség súlyosabbá válását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.