Amikor lenyelsz egy falatot, az étel végighalad a nyelőcsöveden, majd a nyelőcső-záróizmon keresztül a gyomrodba kerül. A nyelőcső-záróizom egyfajta szelepeként funkcionál, megakadályozza ugyanis, hogy az élelmiszer a gyomorból visszakerüljön a nyelőcsőbe.
Emiatt alakul ki a gyomorégés éjjel
Néha előfordulhat azonban, ez a „szelep” nem záródik be teljesen, így a sav és az élelmiszer visszaszivároghat a nyelőcsőbe, kellemetlen, égő érzést okozva – ezt nevezzük gyomorégésnek. A probléma éjszaka, pontosabban fekvő helyzetben jelentkezik a leggyakrabban, egyszerűen azért, mert míg ülve vagy állva a gravitációs erő segít a gyomorban tartani a savat és az ételt, vízszintes helyzetben könnyebben folyik „visszafelé” a savas gyomortartalom – olvasható a Medical News Today cikkében.
Az éjszakai gyomorsavtúltengés gyakori okai
A fekvő helyzet tehát már önmagában is megnöveli az éjszakai gyomorégés kialakulásának kockázatát. Emellett azonban számos egyéb oka is lehet a kellemetlen panaszok megjelenésének, például:
- fűszeres, savas vagy zsíros ételek fogyasztása;
- elhízás,
- magas stressz-szint,
- dohányzás,
- alkoholfogyasztás,
- túl szoros ruha,
- túlságosan bőséges vacsora elfogyasztása,
- közvetlenül a lefekvés előtti étkezés,
- sok koffeintartalmú, cukros és/vagy szénsavas ital fogyasztása,
- egyes gyógyszerek – például antidepresszáns, kalciumcsatorna-blokkoló, antibiotikum, ibuprofén, acetilszalicilsav vagy vaspótló – szedése.
A gyógyszerek sokféle egészségi problémát képesek enyhíteni. Előfordulhat azonban, hogy pont ezek a készítmények váltanak ki néhány kellemetlenséget. Ezektől például akár gyomorégésed is lehet.