Gyomorfájdalom evés után. Mit jelenthet?

A nehéz, húsos, fűszeres ételek, a szénsavas, alkoholos italok és a késő esti vacsorák gyakran kellemetlen tünetekkel járhatnak. Az étkezés után jelentkező kínzó gyomorfájás, és a kellemetlenül maró, savas felböfögés sokak életét keseríti meg.

Refluxos tünetek

Minden harmadik ember találkozott már az evés után, a gyomortájékon jelentkező fájdalommal, amely a mellkasba vagy a hátba is sugározhat. Ezeket az úgynevezett refluxos tüneteket a nyelőcső alsó részébe visszajutó gyomorsav okozza. A sav visszaáramlása a gyomorszáj izomgyűrűjének gyenge záródása miatt következik be, amely okozói lehetnek például a nehezen emészthető ételek és a savas, koffeines, illetve alkoholos italok.

A fájdalom azért jelentkezik, mert a gyomorral ellentétben a nyelőcső nyálkahártyája érzékeny a savra, ezért gyulladással reagál rá. A panaszokat tovább súlyosbíthatja a túlsúly, a terhesség, illetve egyes gyógyszerek mellékhatásai. Bár a laza gyomorszáj önmagában nem jelent betegséget, a kínzó tünetek roppant kellemetlenek, ráadásul hosszú távon fogyást, étvágytalanságot, rossz közérzetet, torokfájást vagy krónikus köhögést is okozhatnak.

Az evés után jelentkező gyomorégés gyakran refluxra vezethető vissza.
Az evés után jelentkező gyomorégés gyakran refluxra vezethető vissza. Fotó: iStock

Átgondolt étkezéssel megelőzhető

A többször kevesebb mennyiségű étel fogyasztása reflux esetén is kifejezetten hasznos. Ha szeretnénk elkerülni a gyomorégést, igyekezzünk továbbá csökkenteni a hús- és citrusfélék fogyasztását, a nehezen emészthető, csípős fűszeres, fehérjedús ételeket, a koffeines, mentás vagy savas italokat és a nagy mennyiségű csokoládét.

Evés közben ne görnyedjünk össze, a vacsora és a lefekvés között pedig legalább három óra teljen el. A napközbeni étkezések után is kerüljük a vízszintes testhelyzetet, ugyanis az megkönnyíti a gyomorsav nyelőcsőbe való visszaáramlását. Bár a mozgás kifejezetten fontos – hiszen a túlsúly is fokozhatja a gyomorsavas tüneteket – figyeljünk arra, hogy a hasfal igénybevételével járó fizikai tevékenységeket ne étkezés után 1-2 órára időzítsük.

Fontos a tünetek enyhítése

Mivel a visszaáramló sav nemcsak kellemetlen gyomorfájást, hanem a nyelőcső felmaródását vagy akár torokgyulladást is okozhat, ezért fontos a megelőzés mellett a már jelentkező tünetek enyhítése is. Erre hatékony módszer lehet az olyan, vény nélkül is kapható készítmények alkalmazása, amelyek csökkentik a gyomorsav termelődését.

A famotidin hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek legfőbb előnye, hogy a bevételüket követően már egy órán belül érezhető a javulás, ráadásul mellékhatásaik ritkák. Akár már napi egyetlen tabletta elég lehet a tünetek megszüntetésére, valamint megelőzésére, ha már az étkezés előtt tudjuk, hogy gyomorégésre számíthatunk.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha a vény nélkül kapható gyógyszerek leírás szerinti alkalmazása ellenére a tünetek továbbra sem enyhülnek, vagy mellettük rendszeresen émelygést, étvágytalanságot tapasztalható, esetleg hőemelkedés is jelentkezik, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni kivizsgálásra, mivel a gyomorégés  a refluxon kívül  fekély vagy akár daganatos betegség tünete is lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szponzorált tartalom. A cikk megjelenését a Quamatel Mini, a Richter Gedeon Nyrt. terméke támogatta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.